Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Kaplicky Hayata Veda Etti

mimarizm.com / 15 Ocak 2009
'Geleceğin sistemleri'nin Çekoslavakya doğumlu ünlü mimarı Jan Kaplicky, dün (Çarşamba) akşam Prag 'ta yaşama veda etti. Kaplicky, Çek haber ajansı CTK 'nın haberine göre, sokakta yürürken aniden yığıldı. Doktorların müdehalesine rağmen Kaplicky, kızının doğumundan saatler sonra yaşama gözlerini yumdu.

Bir ahtopotu andıran organik biçimiyle Ulusal Kütüphane, Çek asıllı İngiliz mimarın 1968'te ayrıldığından bu yana anayurdu için gerçekleştirdiği ilk önemli proje olacaktı. İki yıl önce gerçekleştirilen uluslararası yarışmayı kazanmış olsa da tasarıma birebir sadık kalınıp kalınmayacağı yönünde belirsizliklerin sürdüğü proje, Kaplicky'yi Çekoslavakya'da oldukça popüler yapmıştı.

Ulusal Kütüphane

Jan Kaplicky, Nisan 1937'de sanatçı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası, bir ressam, heykeltraş ve mimar; annesi bir ressamdı. Mimarlık eğitimini de Prag'ta tamamlayan Kaplicky, Norman Foster, Richard Rogers, Renzo Piano gibi ünlü mimarlarla birlikte çalıştı. Kaplicky, Ekim 2007'de ikinci eşi Çek film yapımcısı Eliska Fuchsova ile evlenmişti. Kaplicky'nin önceki evliliğinden de 12 yaşında bir oğlu var.

Future Systems'in kurucu ortağı Jan Kaplicky, 4 Kasım 2008'de Yapı-Endüstri Merkezi'nde de bir konferans vermişti.

Kaplicky'nin ani ölümünden sonra neler dediler?

Future Systems'ın ortağı ve eski eşi Amanda Levete: "Jan'ın öldüğünü öğrenmiş olmaktan şaşkınlık ve büyük bir hüzün duyuyroum. Kızının doğum gününde hayatını kaybetmiş olması trajik ve yıkıcı bir haber. Onun benim hayatımda anıtsal bir rolü vardı ve kendisiyle karşılaşmış olan herkes için büyük bir ilham kaynağıydı. Jan dünya mimarlığında az rastlanır türden bir yetenekti. Geçtiğimiz 30 sene içinde Future Systems ile göstermiş olduğu başarı ve sahip olduğu ün, bunun bir kanıtı.

"Aynı zamanda evli olduğumuz 15 sene içinde oğlumuz Josef'e daima sevgi dolu ve bağlı bir baba oldu. Onu çok özleyeceğiz. Dualarımız eşi ve kızı ile birlikte olacak."

Zaha Hadid: "Jan Kaplicky'nin ölüm haberi karşısında büyük bir üzüntü duyuyorum. O değerli bir arkadaş, gerçekten özgün ve az rastlanır bir yetenekti. Jan'ın şanı, ancak yaratıcılığı ve zarafetini takdir ettiğim, hayran olduğum işlerinde kanıt bulabilir. Dünya mimarlığına unutulmayacak yenilikçi katkılarda bulundu ve tarihin bir parçası oldu."

Richard Rogers: "Çok sevdiğim meslektaşım ve arkadaşım Jan Kaplicky'nin ölüm haberi beni yıktı. Jan zeki ve baş döndürücü bir mimardı –bir avuç kalan gerçek vizyonerlerden. Pek çok mimar gibi, onun da çoğu projesi gerçekleştirilemedi. Ne var ki, güzel çizimleri ve maketleri şık ve dinamik bir şekilde içeriklerini yansıtacaklardır. Onun düşünceleri benim çalışmalarıma büyük bir esin kaynağı olmuştur. Kaybı mimarlık dünyası için de büyük kayıptır."

Norman Foster: "Şoktayım. Jan, büyük bir mimar, değerli bir çalışma arkadaşı ve iyi bir arkadaştı."

Architecture Review eski editörlerinden Paul Finch: "Son derece yaratıcı fikirlerden ve çizebilme yeteneğinden oluşan doğuştan gelen bir yeteneği vardı. İngiliz mimarlığına, muhteşem Çek modernist gelenekten beslenen bir çeşit imgesel, yaratıcı modernizm getirdi. Prag'daki Ulusal Kütüphane projesi için verdiği mücadelenin yarattığı baskının erken ölümüne sebep olduğundan hiç kuşkum yok."

Peter Cook: "Kendisine büyük bir hayranlık duyuyorum. Buradaki en ilgi çekici mimarlardan biriydi. Bıraktığı miras yaşayacak. Onun ne kadar özel ve zamanının önünde olduğunu göreceğiz."

Ken Powell: "Kaplicky, sıradışı bir karakter ve yaratıcı bir düşünürdü. Değişim için mücadele eden bir öngörü... Aslında hiç tamamıyla aramızda olmadı, çünkü zamanımızın çok ötesindeydi. Bu onu mutsuz yaptı çünkü takdir edilmediğini düşünüyordu. Future Systems, daha henüz birşey inşaa etmeden önce bile bir düşünce merkezi olarak efsane olmuştu. Kaplicky, çok eğlenceli biri de olabilirdi; ama dünya ve mimarlık hakkında da oldukça karamsardı. Çünkü gerçekler hiçbir zaman onun beklentileri ve öngörüleri ile örtüşmüyordu. Potansiyelinin tamamını kullanabildiğine inanmıyorum; kafasında daha pekçok yeni fikir vardı, ancak onları gerçekleştirmek için zamanı yetmedi."
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları