Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Kapalı Konut Yerleşimleri Ulusal Platformda Ele Alındı

yapi.com.tr/Amber Eroyan / 05 Mart 2010
"Yeni Yaşamlar, Yeni Mekanlar, Yeni Sınırlar" teması altında, bu yıl ilk kez düzenlenen Ulusal Kapalı Konut Yerleşmeleri Konferansı, 4-5 Mart 2010 tarihleri arasında İTÜ Taşkışla'da gerçekleştirildi.İstanbul Teknik Üniveristesi'ne (İTÜ) bağlı Konut Araştırma ve Eğitim Merkezi etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen "Yeni Yaşamlar, Yeni Mekanlar, Yeni Sınırlar" temalı Ulusal Kapalı Konut Yerleşmeleri Konferansı'nın, bu alanda ulusal bir ağın kurulmasında aracı olması hedefleniyor.

Prof. Dr. Gülçin Pulat Gökmen'in açılış konuşmasıyla başlayan Ulusal Kapalı Konut Yerleşimleri Konferansı kapsamında İstanbul, Bursa, İzmir ve Kocaeli'nden örnekler sunuluyor. Gökmen, konferansın çıkış noktasının, 2008 yılında 7 üniversitenin katılımıyla gerçekleşen kapalı konut yerleşimleri çalıştayı olduğunu dile getirerek, amaçlarının konuya ilişkin ulusal bir ağ kurmak olduğunu ifade etti. Daha önce yapılan çalışmalarda konuya ilişkin 10 tema belirlendiğini söyleyen Gökmen, bu konferans çerçevesinde Planlama / Tasarım; Kuram / Kavram / Metodoloji; Çevre / Yaşam Kalitesi; Pazarlama / İşletme Dinamikleri; Güvenlik / Kapalılık başlıklarının irdeleneceği bilgisini verdi.

Gökmen'in ardından söz alan Konut Araştırma ve Eğitim Merkezi kurucusu Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, konferansın yeni yol haritalarının belirlenmesinde aracı olmasını dilediğini ifade ederek, İTÜ'nün 1950'den bugüne sürdürdüğü konut araştırma faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Konutun dinamik ve karmaşık bir çalışma alanı olduğunu vurgulayan Sağlamer, bilimsel araştırmaların karar vericilere ulaşmada farkındalık yaratmadığına dikkat çekerek, çalışmaların daha stratejik bir yaklaşım izlemesi gerektiğinin altını çizdi.
Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Hacıhasanoğlu ise konuşmasında, İTÜ yüksek lisans ve doktora programlarında yürütülmekte olan çalışmaların, nitelik ve nicelik bakımından zengin bir kaynakça oluşturduğunun önemine değindi.

Kendisinin de konut alanından mezun olduğunu ekleyen Hacıhanaoğlu, Türkiye'de yalnızca, İTÜ ve ODTÜ bünyesinde iki konut araştırma merkezi bulunduğunu ifade ederek, İTÜ'nün bu alandaki etkinliğine dikkat çekti.Açılış konuşmalarının ardından, Galatasaray Üniveristesi'nden Doç. Dr. Jean-François Pérouse, "Son Senelerde Kapalı Dikey Rezidansların Çoğalması ve Üst Sınıfların Koşullu Merkeze Dönüş Eğilimi: Eleştirel Bir Değerlendirme" başlıklı tematik bir sunum gerçekleştirdi.  

Konuşmasını, Dikey Kapalı Yerleşimlerin Gelişimi; Gelişimin Esas Aktörleri ve Gelişimin Ardındaki Faktörler çerçevesinde kurgulayan Pérouse, kapalı konut yerleşimlerine ilişkin 6 kriter sıraladı:

- Kat sayısının 20'nin üzerinde olması,
- İşlev olarak konutun ağırlıkta olması,
- 24 saat hizmet arzı
- Metrekare fiyatının yüksekliği
- Konum (merkeziyet ya da manzara potansiyeli)

Pérouse, İstanbul örneğini irdelediği konuşmasında, kent siluetinin 2000'den itibaren ciddi bir değişime uğradığını belirterek, 2005-2006'le birlikte ise rezidansların kent merkezinde hakim olmaya başladıklarını ifade etti. Farklı bir yaşam tarzı ve sınıf fraksiyonu ile tanımlanan rezidansın, yeni ve ayırt edici bir emlak ürünü olarak sunulduğunu belirten Pérouse, aslında kavramın kullanımının ne kadar muğlak olduğuna dikkat çekti. Bu muğlaklığa, rezidansın bazı durumlarda vasat toplu konut yerleşimleri için dahi kullanılmasını örnek gösterdi.

Pérouse'un konuşmasında dikkat çeken başka bir nokta ise kapalı konut yerleşimlerinin esas aktörlerine ilişkin tespitleriydi. Ekonomik ve teknolojik sermayenin yanı sıra siyasal ve sosyal sermayenin piyasada söz sahibi olmadaki önemine değinen Pérouse, Kiler Holding (Biston İnşaat), Taşyapı, Aşçıoğlu ve Antyapı şirketlerinin yükselişlerini örnek gösterdi.Konferans kapsamında, iki gün boyunca, "Kapalı Konut Yerleşmeleri" konusundaki güncel bilimsel araştırmalar sunularak, farklı disiplinlerden araştırmacı ve uygulamacılar görüş alışverişinde bulundu. Kuramsal tartışmaların yoğunlukta olduğu programın bugünkü son panelinde, kapalı siteleri tasarlayan mimarlar bir araya getirilerek, konu bu kez uygulamacı gözünden ele alındı. Panelin konuşmacıları arasında Boran Ekinci, Adnan Kazmaoğlu, Nevzat Sayın ve Han Tümertekin yer aldı.

Etkinliğe ilişkin ayrıntılı bilgiye ve konferans programına, "Ulusal Kapalı Konut Yerleşmeleri Konferansı"nın internet sitesinden ulaşılabilir.

 
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları