Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Jørn Utzon 90 Yaşında Yaşama Veda Etti

E. Seda KAYIM / 01 Aralık 2008
Sidney Opera Binası'nın unutulmaz mimarı Jørn Utzon, Pazar gününün erken saatlerinde Kopenhag'daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata hayata gözlerini yumdu. Utzon, 90 yaşındaydı.

Utzon'un oğlu Kim Utzon tarafından yapılan açıklamaya göre, ünlü Danimarkalı mimar son dönemde bir dizi operasyon geçirdi ve sağlık durumu iyi değildi.

Kendi döneminde büyük ve uzun soluklu bir mimarlık tartışmasının merkezine oturan, sonraki yıllarda ise "mimarlık yoluyla kentsel bir marka yaratmak" şeklinde formülize edilen bir tasarım güzergahında konumlanarak Wright'ın Guggenheim Müzesi ve Gehry'nin Guggenheim Bilbao'su ile birlikte sayılı başarılı örnek arasına giren Sidney Opera Binası'nın tasarımcısı Utzon, 2003 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü'nün sahibi olmuştu.

İkonik yapının uygulamasını takip eden süreçte Avustralya'dan tüm dünya mimarlık mecralarına dalga dalga yayılan tasarımsal tartışmalar ve yapının imalat maliyeti hakkındaki skandallar sonucu 1966'da – binanın tamamlanmasından 7 yıl önce – projeyi bırakan Utzon, bir "mimarlık başyapıtı" olarak görülmesine karşın Sidney Opera Binası'nın zayıf akustik özellikleri ve performans ile kulis alanlarının azlığı nedeniyle tüm kariyeri boyunca eleştirilerin hedefi olmuştu.

Son yıllarda gözü ile ilgili problemler nedeniyle körlük sıkıntısı ile karşı karşıya kalan Jørn Utzon, Avustralya'dan gelen davetlerin hepsini yüksek kan basıncı sorununu bahane ederek reddediyordu. Ancak ünlü mimar, tasarımcısı olduğu ‘landmark'ın maruz kaldığı eleştiriler ve karalamalar yüzünden kızgın olmadığını belirtiyordu: "Bu da eğitimin bir parçası. Hayatta hiçbir şeye kızgın olamam."İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları