İlhan Tekeli "Toplu Eserler" Dizisinin 16. Kitabı “Tasarım, Mimarlık ve Mimarlar”

mimarizm.com / 08 Mart 2011
Türkiye'nin mimarlık alanında yetiştirdiği önemli bilim insanlarından biri olan ve aynı zamanda kurucu başkanlığını üstlendiği Tarih Vakfı'nın yıllarca yönetim kurulu başkanlığını yürüten İlhan Tekeli'nin "Toplu Eserler" projesi, serinin 16. kitabıyla devam ediyor. "Tasarım, Mimarlık ve Mimarlar", İlhan Tekeli'nin bir şehir plancısı olarak "planlama" ile "tasarım" arasındaki ilişkiye yoğunlaştığı yazılarına yer veriyor.

İki kavram arasındaki ilişkinin her dönem için tartışmalı olduğu gerçeğinden yola çıkan Tekeli, serinin on altıncı kitabında bu tartışmalı alana dair geniş kapsamlı düşüncelerini bir araya getiriyor. İlhan Tekeli yazılarında tasarım yeteneğinin doğuştan geldiğini ifade eden, geleneksel eğitim anlayışına karşı bir tutum sergiliyor ve tasarım etkinliğinin bilimselleştirilmesi olanaklarını ortaya koyuyor.

Mimar yazılarında ayrıca, tasarımcının tasarladığı olgu üzerindeki denetiminin nesne tasarımı ile kentsel tasarım konularında ne gibi farklılıklara yol açtığını da ayrıntılarıyla anlatıyor.

Tarih Vakfı Hakkında
12 kişilik girişim kurulunun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı'nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamak. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı'nın tüm kuruluş sermayesi, kurucularının katkılarından oluşuyor. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşu. Düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye'de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde rol oynayan Tarih Vakfı hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :