Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Hong Kong ile Çin Arasına "İnci" Gerdanlık

Filiz YAVUZ / 10 Haziran 2010


NL Architects
, Hong Kong sınırına inşa edilmek üzere kavramsal bir köprü tasarladı. Trafiğin sağdan aktığı Hong Kong ile soldan aktığı Çin'i birbirine bağlayan köprü, şeritler arasındaki bu geçişi sağlayabilmek için birbirinin üzerinden geçen yollardan ve yapay adalardan oluşuyor. "Pearl River Necklace / Pearl (İnci) Nehri Gerdanlığı" adı verilen tasarım, Hong Kong ve Zhuhai-Macau arasını köprüler ve suni adalar ile birbirine bağlayacak. 29 kilometrelik köprünün gelir düzeyi düşük olan Macau kentine ekonomik katkı sağlaması bekleniyor.

Projenin gerçekleştirilmesine "The Hong Kong Boundary Crossing Facilities (HKBCF) International Design Ideas Competition 2010 / Hong Kong Sınırı Geçiş Olanakları Uluslararası Tasarım Fikirleri Yarışması 2010" sonucunda karar verildiğini hemen hatırlatalım.

NL Architects'ten konu ile ilgili yapılan açıklamada, Hong Kong gibi bir metropolü yansıtmak için yeni bir simge olarak düşünülen tasarımın, ilham verici bir çabanın ürünü olduğu belirtildi.

Yüzeysel iyileştirmelerden öte tasarımın niteliğine odaklandıklarını ifade eden NL Architects, "karmaşık bir düğümü çözmek için girişim" olarak da tanımlanabilecek bu tasarım fikri ile güzellikleri yüzeye çıkarmanın yanı sıra işin içine "çekicilik" de kattıklarını söylüyor.

"Köprü" olarak anılsa da aslında iki yakayı birbirine, köprülerden ve yapay adalardan oluşan bir geçit bağlıyor. Bağları, köprüler yardımıyla sağlanan yapay adaların yolcu bekleme salonları, kargo kontrol noktaları ve gümrük noktaları gibi çekirdek elemanları da içerdiğini hemen ekleyelim.

Haber dezeen.com ve Asia Times'tan derlenmiştir.

Fotoğraflar için lütfen ilerleyiniz.

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları