Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Hem Yakından Hem Uzaktan Geldi

mimarizm.com / 10 Şubat 2010
Yüzünü "yakın, ama uzak" ülkelere dönen Arkimeet toplantılarının bu yılki ilk konuğu Hırvatistanlı mimarlık ofisi 3LHD'den Sasa Begovic oldu. Arkitera tarafından dün akşam (9 Şubat 2010) Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampusünde gerçekleştirilen toplantıya ilgi, diğer Arkimeet toplantılarına oranla daha azdı.3LHD'nin kurucu üyelerinden Sasa Begovic'in, ofisin diğer üyeleri tarafından da izlenen sunumuna Hırvatistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere coğrafik, jeopolitik ve kültürel açıdan bakarak başladı.
10. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki değişimleri haritalar üzerinden gösteren Begovic, Hırvatça'ya Osmanlıca'dan geçen ve halen kullanılan kelimeleri göstermeyi de ihmal etmedi.

Begovic, böyle bir coğrafyada kurulan 3LHD'nin kuruluş aşamasının Bosna Savaşı'nın sürdüğü yıllara rast gelmesinden dolayı zor zamanlar geçirdiklerini söyledi.

"Bizi anlamanın en iyi yolu projelerimize bakmaktır" diyen Begovic, ofisin ilk işlerinin, kendileri için öğretici olan konut işleri olduğunu söyleyerek, çoğu Zagreb'te olan bu projelerden bir seçki sundu.
Begovic, uluslararası boyuttaki ilk işlerinin EXPO 2005 Japonya için yaptıkları Hırvat pavyonu olduğunu ifade ederek bu projeden sonra, Rijeka'daki Memorial Köprüsü, Split'teki Riva Kıyı Bölgesi, Zagreb Dans Merkezi, Bale Spor Salonu ve Zagreb Otobüs Terminali gibi projelerini anlattı.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları