Harvardlı Öğrencilerin Süleymeniye Önerileri Jüri Önünde

mimarizm.com / 04 Kasım 2011

Han Tümertekin, 2006 yılından bu yana Harvard Üniversitesi ile ortak yürüttüğü stüdyo çalışmaları kapsamında, bu sene Süleymaniye Külliyesi ve çevresini konu alan atölyenin son jürisi için New York'ta. Süleymaniye'nin tarihi dokusunun korunarak yeni işlevlere olanak verecek şekilde donatılmasına ilişkin öneriler geliştiren Harvardlı öğrenciler, ilk sunumlarını Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirmişlerdi.


Harvard Graduate School of Design (GSD) ile Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı'ndan öğrencilerin katıldığı stüdyo 4 ay sürecek. Daha önce Sirkeci, Yenikapı ve Atatürk Köprüsü stüdyoları yapan Hashim Sarkis ve Han Tümertekin, şehrin değişen ve gelişen altyapısı ile tarihi dokunun sağlıklı bir ilişki kurmasının yollarını araştırıyor.

Süleymaniye Stüdyosu, Le Corbusier'nin Şark Seyahati'nin 100. yılında yapılıyor. Şehir silueti hakkında İstanbul'dan ve Süleymaniye Külliyesi'nden çok şey öğrendiğini söyleyen modern mimarlığın en önemli karakterlerinden Le Corbusier üzerine, geçtiğimiz ay Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen sempozyumu izleyen öğrenciler, alanda gözlem ve saptama çalışmaları yaptılar. Süleymaniye'de sürdürülen yenileme uygulamaları hakkında da bilgi alan grup, çevrenin tarihi dokusunun korunarak yeni işlevlere olanak verecek şekilde donatılmasına ilişkin öneriler geliştirecek. İstanbul'da bir hafta kalan Harvardlı öğrenciler, stüdyoya ilişkin ilk sunumlarını Ekim ayında Bilgi Üniversitesi'nde yapmışlardı. Jürinin son etabı ise bugünlerde, Han Tümertekin'in katılımıyla Harvard'da gerçekleştiriliyor.


Harvard - Bilgi stüdyoları kitaplaşıyor

Süleymaniye, Sirkeci, Yenikapı ve Atatürk Köprüsü stüdyolarının yer aldığı bir kitap üzerine çalışmakta olan Sarkis ve Tümertekin, gelecek yıllarda İstanbul üzerine daha kapsamlı araştırmalar yapacaklarını belirttiler.

Harvard ve Bilgi ortaklığı; Harvard GSD'de oluşturulan ve içinde İstanbul'un da yer aldığı dünyanın 10 büyük şehrini çeşitli açılardan inceleyip çözüm önerileri geliştiren "Dünya Şehirleri" projesi çerçevesinde sürdürülecek.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :