Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yumurta Formlu Mikro- Ev; Ecocapsule

Tuba Tellioğlu Şeren / 18 Ağustos 2017
Düşük enerjili, katlanıp hareket ettirilebilen yumurta formlu yapı “eco-capsule’ün yaratıcıları, Nice Architects; 2017 yılının sonuna doğru ilk 50 mikro ev ünitesinin üretimini tamamlamayı hedefliyor.

Küçük hacimli yapısına rağmen ‘ecocapsule’ içinde iki yetişkinin rahatlıkla konaklayabilmesine olanak tanıyor. Kapsüle monte edilmiş küçük mutfağında her daim su elde edilebiliyor. Aynı zamanda strüktürün içine sifonlu bir tuvalet ve sıcak su duşu da yerleştirilmiş. Katlanabilir yatağı ve geniş depolama alanlarıyla 'ecocapsule' konforlu bir ev atmosferi sunuyor denilebilir.

  

Projenin orijinal planlarının 2015 yılında paylaşılmasından sonra firma, bu mikro evi üretebilmek için finansal destek bulmaya çalışmış. Şu anda bir grup uluslararası yatırımcıdan fon sağlayan proje, ikinci aşamaya yani final prototipleme ve test sürecine geçme hazırlığı içinde. İlk 50 ünitenin 2017 yılının sonlarına doğru üretimde olması planlanıyor. 

Enerjisini, içinde bir dizi fotovoltaik hücrenin bulunduğu bir türbinden sağlayan her bir capsül, aynı zamanda düşük güneş ışığı ve rüzgar aktivitesi durumunda devreye giren yüksek kapasiteli bir pille çalışıyor. Bunun yanı sıra, tasarımın yumurta formu yağmur suyunun en verimli şekilde toplanmasına aracılık ediyor. Dünyanın her yerine kolaylıkla ulaştırılabilmesi amacıyla ünitenin tamamı, standart bir sevkiyat konteynerine rahatlıkla sığabilecek şekilde tasarlanmış. 

Kaynak, Designboom    


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları