Yeni Apostolik Kilisesi

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi / 07 Ocak 2020
Mimari tasarımı LOCALARCHITECTURE'a ait olan Yeni Apostolik Klisesi, var olan iç mekanın kendine özgü niteliklerini ortaya çıkarmak için genişletilerek yeniden tasarlandı.

Fotoğraflar: Matthieu Gafsou

Yeni Apostolik Kilisesi, mevcut mekânsal konsepti koruyarak tasarlanırken, aynı zamanda modern bir canlılık ve açıklık kalitesi de yapıya eklenmiş. Yapı tasarlanırken, özgün yapının sahip olduğu nitelikleri ileriye dönük ön görülerle birleştirmek üzere mekan genişletilmiş ve bu mevcut yapının yenilenme projesi paralelinde tamamlanmış. 

Var olan fuaye zemin seviyesinde tutularak genişletilmiş. Mevcut binanın ruhunu korumak için ana dolaşım akışını köşe merdivenleri ile korumak adına bu merdivenler restore edilerek daha hafif ve saydam korkuluklarla donatılmış. Yeni giriş alanı güney batı köşesinde konumlanıyor. Genişletilen yeni fuaye alanı, gerçekleşen çeşitli etkinliklerin halk tarafından net bir şekilde görülmesini sağlarken, kullanıcıları dış dünyaya açık dinamik bir alanda ağırlıyor.

Binanın yeni biçimi, kilisenin köşelerinden uzanan ve fuayeyi zemin seviyesinden yeni giriş alanına doğru genişleten iki kanattan oluşuyor. Bu üçgen kanatlardan birinde mevcut asansör yer alıyor ve yeni çok amaçlı salonun bulunduğu diğer kanat ucuna bağlanıyor. Köşedeki bu buluşma noktası, girişin bulunduğu kilisenin önünde kapalı bir meydan oluşturuyor. Kilise, kanatların üzerinde asılı duruyormuş gibi görünüyor ve bu ziyaretçileri karşılamak için açılan kanatlar gibi duruyor. Bu yeni görüntü, sembolik olarak dünya ile cenneti birbirine bağlayan açıklık ve uçuşu simgeliyor.

Dış cephe, yürürlükteki yeni enerji verimliliği standartlarını karşılamak ve bina kullanıcıları için en iyi termal konforu sağlamak için yeniden tasarlanmış. Açık renkli ve dokulu brüt beton ile değiştirilen cephe malzemesi yapıya sade ve anlaşılır güçlü bir kimlik katmış.

 

Haber arcdaily'den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :