Yemek Deneyimini Değiştiren Restoran Tasarımları

mimarizm.com / 19 Temmuz 2018
Uluslararası deneyim tasarımı ajansı I-AM, Londra'da 17 yıldır faaliyet gösteren Haz Restaurant ve 2017'nin başında açılan Jan Restaurant için tasarladığı marka kimliği ile farklı lezzetler arayanlara, mekân tasarımı anlamında da farklılık sunuyor. 

Türk-İngiliz ortaklığında kurulan ve 4 ülkedeki ofisleriyle dünya çapında faaliyet gösteren deneyim tasarımı ajansı I-AM, geleneksel Türk mutfağını 17 yıldır Londra’da temsil eden Haz Restaurant ve Hazar mutfağını İngiltere’ye taşıyan Jan Restaurant’ı marka kimlikleri ve iç mekan tasarımları ile yeniden kurguladı.

Marka kimliğini mekan içerisindeki tüm temas noktalarına uygun şekilde yerleştirerek müşterilere zengin bir deneyim sunmayı amaçlayan I-AM, her iki restoranı sadık müşterilerin yanı sıra yeni neslin de tercih ettiği, akılda kalıcı birer deneyim alanına dönüştürdü.

Dijital çağda yeme içme deneyimini yeniden tasarlamak

Beş farklı şube ile geleneksel Türk mutfağını Londra’ya taşıyan Haz Restaurant, markanın 2001’den beri sahip olduğu müşteri sadakatini ve marka ruhunu kaybetmeden, yeni nesli de kapsayacak şekilde restoranlarına yeni bir marka kimliği kazandırmak üzere I-AM ile çalıştı. Markanın müşteri yolculuğunda, farklı temas noktaları yaratarak Haz marka kimliğinin müşteri ile etkileşimini sağlayan I-AM, sadece restoranın iç mekanını değil, müşterinin ilişki kurduğu bütün fiziksel ve dijital iletişim kanallarını da markanın özüyle uyumlu olacak şekilde yeniden kurguladı.

Egzotik kültüre yeni nesil yaklaşım

2017 başında Londra'da hizmet vermeye başlayan Jan Restaurant da Pers İmparatorluğu’nun altın çağını yansıtan, dinamik ve samimi bir restoran etkisi yaratmak üzere I-AM ile çalıştı. Müşterinin odakta tutulduğu bir tasarım anlayışıyla, Hazar Bölgesi’nin özelliklerini restorana taşıyabilmek için çalışan I-AM, marka kimliğini müşterilere değen tüm temas noktalarına uygun şekilde yerleştirerek, zengin bir marka deneyimi sunmayı amaçladı. Böylece, yeni kimliği ve mekanıyla Jan Restaurant, Hazar kültürünün egzotikliğini rahatlıkla buluşturarak hem ailelere hem de yeni neslin tercih ettiği, akılda kalan bir deneyim alanına dönüştü.

Londra'da Akdeniz ve Hazar esintileri 

Londra’da gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgi aktaran I-AM’in Kurucu Ortağı Emre Kuzlu, yeme içme deneyimini sadece iç mekân tasarımı ile değil, tüm marka öğeleri ve dijital kanallarla birlikte bütüncül olarak tasarladıklarını belirterek, “Haz, Londra’nın merkezinde, müşterilere Akdeniz mutfağının gerçek lezzetlerine ulaşırken modern Türkiye’nin ruhunu hissedecekleri bir restoran deneyimi sunmayı hedefledi. Biz de bu marka özünü yansıtacak bir görsel kimlik ve müşteri deneyimi yaratmayı hedefledik. Bunun yanı sıra, uzun vadede yaygınlaştırmaya uygun bir konsept tasarladık.” dedi.

Kuzlu, Jan Restaurant ile ilgili olarak ise şunları söyledi: 

“Markanın güçlü hikayesini en etkili şekilde anlatabilmek ve mekâna yansıtabilmek için Jan Restaurant’ın marka kimliği ve restoran tasarımını üstlendik. Müşterinin odakta tutulduğu bir tasarım anlayışıyla, Hazar Bölgesi’nin özelliklerini restorana taşıyabilmek için eski zamanlara verdiğimiz referansın yanı sıra lüks ve sıcak bir atmosfer yaratmayı da başardık.”

Marka hikayesine uygun olarak mekânın dışarıdan görünümünü gündüzleri daha sakin, akşamları ise daha şatafatlı olacak şekilde kurguladıklarını ifade eden Kuzlu, "Restoranın bütününe yayılan Hazar esintilerini, elde yazılmış yazıtlar ve Hazar hükümdarlarının portreleri ile pekiştirdik.” dedi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :