Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yarım Asırlık Hacıbey'e Yeni Mekansal ve Kurumsal Kimlik

mimarizm.com / 16 Şubat 2016
Karbon, Hacıbey Döner Lokantası’nın 60 yıllık kurumsal duruşunu modernize ederek geleceğe taşıdı. Lokantanın mimari yapısından kurumsal çalışmalarına kadar olan süreci yürüten Karbon, ofis çalışmalarında modern ve klasik çizgiyi birleştirerek dinamik bir tasarım uyguladı. 

Hacıbey Döner Lokantası’nın mimari yapısından kurumsal çalışmalarına kadar olan süreci yürüten Karbon Görsel İletişim ve Mimarlık Hizmetleri, ofis çalışmalarında modern ve klasik çizgiyi birleştirerek dinamik bir tasarım uyguladı. 

İç mekân tasarımı ve görsel iletişim tasarımı alanında disiplinerarası hizmet veren Karbon, Hacıbey Döner Lokantası’nın kurumsal kimliğinden mimarisine kadar uyguladığı tasarımları hayata geçirdi. 60 yıllık geçmişten esinlenerek yola çıkan Karbon, ofis tasarımında Hacıbey Döner Lokantası’nın kurumsal kimliğini yansıtıyor.

Yönetim ofisinin girişi için Carrera mermeri ile tasarlanan banko, kesme taştan mücevheri andırıyor. Meşe kaplama dolap ve duvar yüzeyleri ile kurumsal renklerle giydirilen bekleme bölümü, bankonun ön plana çıkmasını sağlıyor. Koridor boyunca sıralanmış odaların kapı kasalarında meşe kaplama kullanılırken, beyaz lake kanatlar ile aydınlık bir görüntü elde ediliyor. Lake çerçevelerden oluşturulan nişler, dekoratif ürün ve tablo benzeri eşyaları ile koridora estetik bir hava katıyor. 

Karbon, ofis bölümünde duvarlara uyguladığı giydirmeler ve tavan kirişlerinde kullandığı ceviz kaplamalar ile Hacıbey Döner Lokantası’nın köklü ve ağır duruşunu yansıtıyor. Ofis mobilyalarında özel tasarım metal konstrüksiyon gövde ve ayaklar, lake yüzeyler ile birlikte kullanıldı. Böylece modern ve dinamik bir görüntü elde edildi. Karbon, aydınlatma için tavanlara ara kesitler oluşturarak uyguladığı LED ışık bantları ve masa üzerlerinde konumlandırdığı lineer LED armatürlerle ışığın verimli kullanılmasını desteklerken, mekânın modern ve estetik görünmesini sağladı. Zemin için genel alanlarda karo halı tercih edilirken odalarda her zaman estetik duruşu ve dayanıklı yapısı ile bilinen meşe lamine parke kullanıldı.

Beyaz Fırın, BurgerLab, Nezih Gurme, Hacıbey Döner Lokantası, Emek Pastanesi, Melodi Çikolata, Plus Kitchen, Tay Mum ve benzeri birçok firmaya danışmanlık yapan Karbon, kurumsal kimlikten mimari çözümlere kadar disiplinerarası hizmet vermeye devam ediyor.

Karbon Hakkında:
2005 yılından beri firmalara marka oluşturma ve geliştirme, iç mekân tasarımı, iletişim tasarımı alanlarında multidisipliner danışmanlık hizmeti vermektedir. Beyaz Fırın, BurgerLab, Nezih Gurme, Hacıbey Döner Lokantası, Emek Pastanesi, Melodi Çikolata, Plus Kitchen, Tay Mum ve benzeri birçok firmaya danışmanlık yapmaktadır. 

Selen Selviler Özüekren
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden 1999’da mezun oldu. Mezuniyetin ardından Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde çalışmaya başladı. Bölümün sektöre yönelik profesyonel tasarım hizmeti veren ekibinde proje koordinatörü olarak çalıştı. 2000 yılında araştırma görevlisi oldu. Yüksek lisans eğitimini Görsel İletişim Tasarımı alanında tamamladı. 2005’te kurucusu olduğu Karbon’da tasarım danışmanı olarak çalışmalarına devam ediyor.

Akgün Özüekren
Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık okudu. Mezuniyetinden önce katıldığı  Kovuk İnşaat’ta, Mimar Yalçın Özüekren ile 10 yıl boyunca çalıştı. Ispartakule (İstanbul), Kazablanka (Fas) ve Struga (Makedonya) Konut Yerleşmesi projeleri ile Kentsel Planlama ölçeğinden konut iç planlamasına kadar genişleyen bir perspektifte tasarım süreçlerine katkıda bulundu. Sultanahmet Cezaevi’nin Four Seasons Oteli’ne dönüştürüldüğü restorasyon projesinde çalıştı. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. 2007’den beridir Karbon’da mimar ve tasarım danışmanı olarak çalışmalarını sürdürüyor. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları