Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yandex Merkez Ofisi Renovasyonu

Tuba Tellioğlu Şeren / 21 Eylül 2017
Atrium tarafından yenilenen Rusya’daki Yandex Merkez Ofisi’nde, her katta farklı renk ve formlarla karşımıza çıkan mafsallı koridorlar merkezi hacimlere hem destek sağlıyor, hem de onları özgün birer tasarım objesine dönüştürüyor.

Rusya’daki Yandex Merkez Ofisi, Atrium’un marka için geliştirdiği beşinci proje. Aynı iş merkezinde yer alan Yandex’in daha önceki 16 bin metrekarelik merkez ofisini Atrium tasarlamış. Bu alana 12 bin metrekare daha eklemeye karar veren firma, yenileme sürecini aynı mimarlık ofisiyle çözümlemeye karar vermiş.    

Bina, beş kattan oluşuyor. Zemin katta resepsiyon ile kısa görüşmeler ve kamuya açık davetler için kullanılabilecek küçük mekanlar yer alıyor. Çatı katı ise spor aktivitelerinin ve şirket içi konferansların gerçekleştirilebileceği şekilde düzenlenmiş. Diğer üç kat ise çalışanların ofislerine ayrılmış. Giriş lobisi, ‘yumurta kabuğu’ şeklindeki bekleme bölümünün yuvarlak hacmi ve ok benzeri danışma bankosu ile son derece heykelsi bir görünüme kavuşturulmuş. İçinde bir dikey bahçenin de bulunduğu bu özel bölüm, ziyaretçilerin girişten itibaren marka vizyonunu okuyabilecekleri şekilde tasarlanmış. 

Çalışma alanlarının tasarımı, bir önceki merkez ofisinin daha iyileştirilmiş bir versiyonu niteliğinde. Tıpkı önceki tasarımda olduğu gibi teknik bölümler ve toplantı odaları merkezde konumlandırılmış; çalışma bölümleri ise katın çeperlerine dağıtılmış. İletişim koridoru ise çok daha mafsallı. Merkez hacimlere destek olan bu koridorlar, her katta farklı renge bürünerek karşımıza çıkıyor. Sekiz farklı form, renk ve bitişe sahip bu üniteler sayesinde merkezi hacimler birer tasarım objesine dönüştürülmüş. Sonuç; kimsenin içinde asla kaybolmasına izin vermeyen, birçok geniş açık alana sahip, başarılı bir ofis sistemi. 

 

Arch20


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları