Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Woodroffe'tan Sahne Aydınlatması Üzerine Dersler

Amber Eroyan / 16 Kasım 2015
Sahne aydınlatması tasarımının ünlü ismi Patrick Woodroffe, Asimetrik'in konuğu olarak İstanbul'da tüm gün süren bir konferans verdi. Sunumun en ilgi çekici kısmı, Woodroffe'un 2012 Londra Olimpiyatları ve Michael Jackson'ın "This is It" turnesi için gerçekleştirdiği çalışmalardı. 

Profesyonel aydınlatma sektöründe lider İtalyan üretici Clay Paky'nin Türk çözüm ortağı Asimetrik tarafından, Mimarizm ve YAPI Dergisi'nin medya ortaklığında düzenlenen "Lighting The Stars" konferansı, 10 Kasım 2015 Salı günü Ortaköy Feriye Sineması'nda gerçekleşti.


Asimetrik Genel Müdür Yardımcısı Görkem Çelikbilek, açılışta yaptığı konuşmada, başarılı çalışmaların yaratıcılık ve iyi ekip üyeleri ile ortaya çıktığına işaret etti. Beraber yaratmanın önemine inandıklarını belirten Çelikbilek, bu doğrultuda yeni ürünleri kullanıcılarla paylaşmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.


Clay Paky Uluslararası Satış Müdürü Alberico D'Amato ise, İstanbul'da düzenlenen etkinlikte yer almaktan ötürü mutlu olduklarını dile getirerek, 1976 yılında kurulan ve 2014'te Osram bünyesine eklenen Clay Paky firması hakkında ayrıntılı bilgiler paylaştı. 

"Işığı en iyi kullanan grup, Pink Floyd"

Ünlü tasarımcı Patrick Woodroffe, konferansın ilk bölümünde sahne aydınlatmasının müzik, dans, canlı performans, mimarlık ve sanat gibi farklı alanlardaki geçmişinden ve geleceğinden bahsetti. 45 yıldır bu alanda çalıştığını söyleyen Woodroffe, "Bizi sınırlayan sadece hayal gücümüz" dedi.

Işığı en iyi kullanan grubun Pink Floyd olduğunu söyleyen Woodroffe; Led Zeppelin, David Bowie, Queen, Genesis ile de çalışmalar gerçekleştirdiğini hatırlattı. Hareketli ışık sistemlerinin rock konserleri için çok önemli olduğunu ve iyi para kazandıkları için rock gruplarının bu teknolojiden daha iyi faydalandığını belirten Woodroffe, günümüzde büyük televizyon programlarının ve kurumsal gösterilerin de aynı teknolojiyi kullanmaya başladığını ekledi. 

Martin Scorsese'nin yönettiği, Rolling Stones'un hikayesini anlatan "Shine a Light" filminde set aydınlatmacısı ile birlikte çalışan Woodroffe, bu noktada ego kontrolünün çok önemli olduğuna dikkat çekti. 

"Bir binayı aydınlatmanın en iyi yolu beyaz ışıktır"

Mimari aydınlatma çalışmalarından da bahseden Patrick Woodroffe, "Belki biraz eski kafalıyım ama bir binayı aydınlatmanın en iyi yolu beyaz ışıktır. Özellikle tarihi yapılarda renk kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Yoksa kötü bir makyaja dönüşür." dedi. Woodroffe daha sonra Getty Party, Vanity Fair Oscar Party gibi sosyal etkinlikler için hazırladığı aydınlatma projelerinden görseller sundu. 

Öğle yemeğinin ardından söz alan Clay Paky Ürün Yöneticisi Giovanni Zucchinali, firmanın yeni ürünleri A.leda B-EYE, Mythos, Stormy, Supersharpy, Scenius, Spheriscan'in teknik özelliklerini aktaran uygulamalı bir sunum gerçekleştirdi. 

Patrick Woodroffe konferansın ikinci bölümünde, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları ve Michael Jackson "This is It" turnesi aydınlatma projesi sürecinde yaşadığı deneyimleri anlattı.

"Hiç bu kadar kamusal bir etkinlikte çalışmamıştım"

"Projeler birbirine çok benziyor, en önemli nokta ise çok hızlı olmanız gerektiği. Bu alanda çalışan birkaç kişiden biri olduğum ve İngiliz olduğum için Londra Olimpiyatları işini alacağımı tahmin ediyordum. Ama Pekin Olimpiyatları gösterisi çok başarı olduğu için biraz gergindim. Bütçemiz onlara göre çok daha düşüktü ve işin başındaki kişiyi tanımıyordum. Öte yandan İngiltere'de olimpiyatlara para harcanmamasını isteyen pek çok kişi vardı." diyen Woodroffe, 18 ay içerisinde olimpiyatlar ve paralimpik oyunlar için açılış ve kapanış dahil dört farklı gösteri tasarladıklarını, aynı aydınlatma sistemi ile dört farklı duygu yarattıklarını söyledi.

Woodroffe, kendisine korku dolu günler yaşatan olimpiyat sürecini şöyle aktardı: "Hem gergin hem de korku doluydum. Bugüne kadar çok gösteri tasarlamıştım ama hiç bu kadar kamusal bir etkinlikte çalışmamıştım. Başarısız olmaktan korkuyordum. Diğer sahne gösterileri gibi her gün ilerleme kaydedemiyordunuz. Ölçek çok büyüktü, süreç çok stresliydi. Sadece aydınlatma biriminde 72 kişi çalışıyordu. İyi sona ulaşacağıma inanıyordum ama kabus da görmedim değil. Stadyum inşaatı boyunca her gün yağmur yağdı. Neyse ki gösteri günü hava açıktı."

"Michael Jackson ne yapmak istediğini çok iyi biliyordu"

Michael Jackson'ın ölümünden sonra iptal edilen "This is It" turnesi ile aynı adı taşıyan filmin de aydınlatma tasarımını üstlenen Patrick Woodroffe, bu projeyle ilgili kişisel izlenimlerini, düzenli olarak tuttuğu günlükteki yazılar aracılığıyla paylaştı: "Michael Jackson'ın bana hep izleyicisi ile mesafeli gelirdi. Film teklifi geldiğinde ve onu tanıdığımda ise daha pozitif düşünmeye başladım. Ne yapmak istediğini çok iyi biliyordu. Bu filme tam 9 milyon dolar harcadı. Sihir ve fanteziye karşı hep ilgiliydi."

Konferansın sonunda "hands-on" uygulamalar ile Türkçe bir pop parçasına eşlik eden Patrick Woodroffe'un gösterisi ilgi ve merakla izlendi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları