Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Tarihi Mekanı Hareketlendiren Işıktan Bir Ağ

mimarizm.com / 26 Kasım 2015
'Complex Meshes' enstalasyonu, renkli, hareketli ve interaktif dokusuyla Durham Katedrali'nin iç mekan algısını değiştiriyor.

Miguel Chevalier'in aydınlatma enstalasyonu 'Complex Meshes', Birleşik Krallık'ın en büyük ışık festivali olan Lumiere Durham festivalinde Durham Katedrali'ni aydınlatıyor.

Durham Katedrali, 11.yüzyılın sonunda inşa edilmiş Normandiya mimarisinin İngiltere'deki en önemli örneklerinden. Complex Meshes enstalasyonu da bu görkemli katedralin gotik mimari stilin habercisi niteliğindeki ana nefinin kaburgalı tonozlarına yansıtılıyor.

Enstalasyon, farklı renkte ve farklı örgü biçimlerinde üçgen, dikdörtgen, çokgen formların iç içe geçerek birbirine dönüşmesiyle zaman içerisinde değişiyor. Mekanın algılanışını değiştiren canlı renklerdeki projeksiyon, kullanılan sensörler sayesinde ziyaretçilerin hareketine bağlı olarak da farklılaşabiliyor.

Aydınlatma enstalasyonu, pikselli yapısıyla katedrali oluşturan taşların yerini alarak mekanı dönüştürüyor, hareketlendiriyor ve ziyaretçileri banklara oturarak yapının bu alışılmamış dönüşümünü izlemeye davet ediyor.

Sanatçının diğer işlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu haber designboom'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları