Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Tabanlıoğlu Mimarlık ‘housEmotion’ ile Yeniden Londra’da

mimarizm.com / 13 Ağustos 2018
Tabanlıoğlu Mimarlık, ‘housEmotion’ enstalasyonu ile 2018 Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi temsil edecek.

Tabanlıoğlu Mimarlık, “housEmotion” ile yeniden Londra’da sanatseverlerle buluşuyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Londra Büyükelçiliğince desteklenen enstalasyon, 4-23 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi temsil edecek.

Daha önce Milano'da sergilenen housEmotion'dan bir görüntü, © Saverio Lombardi Vallauri

Londra’da sergilenen üçüncü Tabanlıoğlu enstalasyonu

Tabanlıoğlu, kültür sanat dünyasının en önemli küresel merkezlerinden Londra’da son üç yılda iki kez daha enstalasyonlarını sergilemişti. Londra Tasarım Festivali kapsamında, 2015 yılında Arik Levy işbirliğinde, farklı disiplinleri, farklı yaratıcılıkları ve farklı malzemeleri biraraya getiren “Geçiş, Sıcak/Islak” başlıklı enstalasyonla Somerset House’da yer alan Tabanlıoğlu, 2016 yılında ise Sabahattin Ali’nin ‘Kürk Mantolu Madonna’ romanına atıfla “Beloved” isimli enstalasyonunu Victoria & Albert Müzesi’nde sergilemişti.

Melkan Gürsel ve Arik Levy, “Geçiş, Sıcak/Islak” enstalasyonunun önünde

Victoria & Albert Müzesi’nde sergilenen “Beloved”

İkincisi düzenlenen bienale 40’ı aşkın ülke katılıyor

Mimarlık ve tasarım yaklaşımını son yıllarda düzenli olarak katıldığı tasarım ve kültür sanat etkinlikleriyle de uluslararası platformlara taşıyan Tabanlıoğlu, 2018 Londra Bienali'nin teması olan “Duygusal Durumlar” başlığına mimarlık aracılığıyla karşılık veriyor.

İlki 2016’da gerçekleşen Londra Tasarım Bienali'nin büyük başarısının ardından, 4-23 Eylül 2018 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen bu prestijli buluşmada; Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İngiltere, ABD ve Türkiye dahil olmak üzere 40'tan fazla ülke ve bölgeden tasarımcının eserleri sergileniyor.

Küresel kültür ajandasında dikkat çekici bir konum kazanan Londra Tasarım Bienali; tasarımın evrensel gücünü kutlamak ve kolektif geleceğimizde tasarımın rolünü irdelemek üzere, dünyanın en heyecan verici ve iddialı tasarımcılarını Somerset House'da izleyicilerle bir araya getiriyor.

Yaşam, deneyim, varlık ve duygu durumlarına dair meseleler

Bienalin bu yılkı “Duygusal Durumlar” temasına karşılık veren inovasyon, yaratıcılık ve araştırma odaklı çağdaş tasarım çalışmaları, 20 gün boyunca Somerset House'un iç ve dış mekanlarında sergilenecek.

Tasarım disiplinleri arasında zihin açıcı tartışmaları teşvik etmek amacıyla seçilen bu tema çerçevesinde kurgulanan enstelasyonların, insan yaşamlarına, deneyimlere, varlık ve duygu durumlarına dair meseleleri dile getirmesi amaçlanıyor.

Bienal kapsamında, sürdürülebilirlik, göç ve çatışma, toplumsal sorumluluk, sosyal hak ve eşitlikler, kirlilik, iklim ve su meseleleri gibi hayati konular ve bunlara dair 21. yüzyıla uygun yenilikçi çözümler çerçevesinde farklı ülkelerden işler sergilenecek. Bir fikir laboratuvarının girdilerini oluşturacak olan sergiler, içerik ve tasarımlarıyla, güçlü duygusal tepkiler ve gerçek sosyal ihtiyaçlar arasındaki önemli ilişkinin değerlendirilmesine de aracılık edecek.

21. yüzyılda “yuva”ya dair gerçeklik ve duygular neler?

Tabanlıoğlu Mimarlık'ın ‘housEmotion’ adlı enstalasyonu; hız, hareket ve geçicilik odaklı çağımızda “ev”in duygusal yerini değerlendirirken, nereye ait olduğumuz sorusuna yanıt arıyor.

housEmotion’da fizikselleşen "ev"in yarı şeffaf duvarları bir kontrol hissi yaratarak dış ortama kademeli olarak açılan sınırları tespit ediyor. Öte yandan, enstalasyonun merkezi, ait olmanın konforunu, rahatlığını temsil edecek şekilde biçimleniyor.

© Elif Simge Fettahoğlu

Enstalasyon, ev kavramını en sade haliyle temsil eden temel kübik formun, bir dizi beyaz çubuk kullanılarak inşa edilmesiyle şekilleniyor. Çubuklar arasındaki boşluklar, yapıya yarı şeffaflık ve geçirgenlik katıyor, dışarıdan, farklı açılardan izlendiğinde ise optik iluzyonlara yol açıyor. Uzaktan merak uyandıran bu etki ziyaretçileri “ev”in içine girmeye teşvik ediyor.

Tabanlıoğlu'nun “anne kucağı gibi” şeklinde tarif ettiği mekânın merkezinde bir divan yer alıyor; içeride olanlar için, oturup dinlenebilecek bir sığınak ya da bir buluşma noktası. Ziyaretçilerin vakit geçirmek, rahatlamak ve yeni insanlarla tanışmak isteyecekleri bir yer.

Nurus ve Tepta’nın katkılarıyla gerçekleştirilen housEmotion, 4 Eylül'den itibaren Somerset House'un avlusunda ziyaretçileri karşılayacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları