Sonastério Müzik Stüdyosu

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi / 03 Ocak 2020
Uzun süreli müzik çalışmaları için kullanıcılara bütün bir ses kayıt stüdyosu olanaklarını konaklama hizmetiyle birleştiren Joao Diniz Arquitetura imzalı Sonastério, aynı zamanda hibrit özellikler taşıyan bir proje.

Fotoğraflar: Jomar Bragança

Sonastério Müzik Stüdyosu binası bulunduğu çevre itibariyle; Brezilya’da bulunan Belo Horizonte şehrini çevreleyen dağ coğrafyası, spor kulüpleri ve golf sahaları ile orta sınıf konut birimleri, yerleşim yerleri arasındaki ticari merkezler ve madencilik alanları dahil olmak üzere birçok farklı alan bulundurarak zıtlıklar içeriyor. 

Mimarisi Joao Diniz Arquitetura'ya ait proje, bir kayıt stüdyosu için talep edilen mükemmel akustik özellikler ve mimari üslubun diyaloğundan oluşuyor. Bu nedenle, hacimlerin boyutları projenin en başında akustik ihtiyaçlara göre belirlenmiş. Beton yapı, performans alanı ve kayıt odası da dahil olmak üzere akustik taleplere uygun kompakt bir blok olarak ortaya çıkarılmış ve yapının çevreye entegrasyon sağlayan bir çözüm getirerek zeminde yüzüyor gibi görünmesi sağlanmış.

Giriş kotunda yer alan, panoramik görüntüye hakim merdiven ve asansöre bağlanan fuaye alanı, manzaraya bir çerçeve oluşturuyor. Alt kotta, tavan yüksekliği 4.50 m olan kayıt stüdyosu ve destek, yemek ve balkon alanları yer alıyor. En alt kotta ise özel oturma odası ve iki süit bulunan konaklama alanları bulunuyor. Binanın araziye paralel olarak yatay düzlemde genişletilebileceği öngörüsüyle yeni 5.0 m'lik modüllerin konaklama ve yaşam alanlarına eklenebilmesi planlanmış. 

Coğrafya, ses, mimarlık ve yaratıcılığın birleşmesiyle Sonastério, tanınmış sanatçıların yeni üretimlerine ev sahipliği yapıyor. 

Haber ArchDaily'den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :