Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Şevki Pekin Vefat Etti

mimarizm.com / 05 Şubat 2020
Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi Şevki Pekin yaşamını yitirdi. Ailesine, sevenlerine ve mimarlık camiasına başsağlığı dileriz.

Şevki Pekin'in cenazesi 6 Şubat Perşembe günü, öğle namazının ardından Zincirlikuyu Camii'nden kalkacaktır.

Şevki Pekin hakkında

1946 yılında İstanbul’da doğan Şevki Pekin, orta öğrenimine Galatasaray Lisesi’nde başladı ve ABD’de devam etti ve İstanbul’da Robert Koleji’nde tamamladı. Mimarlık eğitimini Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Viyana Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Okulu’nda tamamladı. 1965-1966 yıllarında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi projesinde ve sonrasında Viyana’da, 1966-1974 yılları arasında öğrencilik süresince çeşitli mimarlık bürolarında çalıştı. 1974 yılında Türkiye’ye dönüş yapan Pekin, bir süre Aydın Boysan’la çalıştıktan sonra aynı yıl kendi ofisini kurarak mesleki çalışmalarını sürdürdü.

Çeşitli mesleki kurum ve derneklerin, kuruluşların, üniversitelerin düzenlediği çok sayıda konferans, söyleşi ve panelde davetli konuşmacı olarak yer aldı. 1999 yılı “Türk Mimari Yıllığı” isimli almanak çalışmasında iki yapısı yayınlandı. V. Ulusal Mimarlık Ödülleri ve Sergisi’nde (1996) Bodrum’da Konut eseriyle Yapı Dalı’nda, Vakko Ek Tesisi ile Proje Dalı’nda, VII. Ulusal Mimarlık Ödülleri ve Sergisi’nde (2000) Kocaeli Sanayi Odası Sosyal Tesisi ile Yapı Dalı’nda, VIII. Ulusal Mimarlık Ödülleri ve Sergisi’nde (2002) Değirmendere Ahşap Heykel Müzesi ile Proje Dalı’nda ödüle değer görüldü. Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği mesleki çalışmaları 2007 yılında Şevki Pekin Mimari Çalışmaları ismiyle kitaplaştırıldı. 16. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında Mimar Sinan Büyük Ödülü’ne değer görüldü.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları