Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Şehre Dinamizm Katan Ofis Yapısı: Perspective Ofis

mimarizm.com / 15 Şubat 2018
Slash Architects’in Mersin’de gerçekleştirdiği Perspective Ofis, yatayda baskın bir karakter gösteren formu, ofislere entegre kat bahçeleri ve doğal malzeme kullanımıyla çevresindeki yapısal gelişim için nitelikli bir örnek sunuyor. 

Kentsel bağlamda mekan üretim biçimlerini araştıran, mimarlığı kentsel, işletimsel ve mekansal potansiyelleri ortaya çıkartmak için arayüz olarak kurgulamayı hedefleyen Slash Architects’in Mersin’de tasarladığı dört katlı Perspective Ofis binası, etrafında fazlaca konutun, hastanenin ve üniversitenin bulunduğu bir aksta yer alıyor. Yapı, dikeyde yükselmektense yatayda baskın bir karakter göstererek, çevresinde yer alacak diğer yapıların da benzer yüksekliklerde olması yönünde örnek teşkil ediyor.

Perspective Ofis, Slash Architects

Perspective Ofis, Slash Architects

Cephede ve planda silbaştan bir kurgu geliştiren Slash Architects, yapının boşluk-doluluk ilkesini nizama getirerek, bunu ofislere entegre kat bahçeleri ile desteklemiş. Kütlede ise balkon ya da cumba olarak çıkıntı yapan döşemeler, birbirlerine yatay güneş kırıcı bantlarla bağlanarak rijit bir görünüme kavuşturulmuş. Böyelece hem yapının güneş korunumu sağlanmış, hem de bitkiler sayesinde yaşayan bir cephe elde edilmiş.

Perspective Ofis, Slash Architects

Yapının bazasının üstünde yer alan katlar ofis olarak kullanılırken, zemin katta ticari işlevler yer alıyor. Ana cadde tarafındaki iki katlı ticari birimler kot farkından dolayı ters dubleks olarak çalışırken, ana caddeye bakan tek katlı dükkanlar gündelik kullanımlara hizmet edecek şekilde kurgulanmış, iki katlı dükkanlara ise yeme-içme gibi işlevler yüklenmiş. Dükkanların alt katında yer alan bahçeler restoran ve kafeler tarafından değerlendirilirken ana caddenin ters yönünde yer alan korunaklı dış mekanda mahremiyet sağlanmış. Bu kot farkı sayesinde dükkanların ve ofislerin girişleri ayrıştırılarak yapının işlerliği açısından pozitif bir katkı sunulmuş.

Perspective Ofis, Slash Architects

Perspective Ofis, Slash Architects

Zemin katlarda yer alan baza cephesinde yerel bir taş kullanmayı tercih eden Slash Architects, bu malzeme ile entegre çalışan dükkan cephelerinde mümkün olduğunca geçirgen bir görünüm sağlamış.

Organik kat bahçesi gridleri ile çeşitlendirileren üst katlar, doğal ahşap ve yeşilin birlikteliği ile ofis çalışanlarına konforlu ve ferah bir ortam sunuyor. Güneşin geldiği açılar ve doğrultular gözetilerek yerleştirilen güneş kırıcılar ise cepheyi hareketlendirerek tasarıma dinamizm katarken, Mersin'in zorlu sıcaklık koşulları yaratılan çift cidar ile dengeleniyor.

Perspective Ofis, Slash Architects

Perspective Ofis, Slash Architects

Slash Architects hakkında ayrıntılı bilgi için Çat Kapı söyleşimize göz atabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları