SALT’tan 55. Kütüphane Haftası'na Özel Program

mimarizm.com / 27 Mart 2019
SALT'ın 55. Kütüphane Haftası için hazırladığı programlar, akademisyen Zuhal Yonca Odabaş'ın 27 Mart'ta SALT Galata'da gerçekleştireceği konuşma ile başlıyor.

Kütüphane Haftası programı kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler

27 Mart Çarşamba, 19.00, SALT Galata, Atölye IV
Ayrıcalıklı Mekânlardan Yaşam Alanlarına
Konuşma: Zuhal Yonca Odabaş

Kütüphanelerin zaman içerisindeki dönüşümüne odaklı konuşmada, sınırlı bir kesimin kaynaklarından yararlandığı içe kapalı mekânlardan çeşitli bilgi alanları ve disiplinleri harmanlayan yaşam alanlarına geçişin önemi Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan Zuhal Yonca Odabaş’ın konuşması ile değerlendirilecek. Herkesin katılımına açık olan programın dili Türkçe’dir.

29 Mart Cuma, 10.00-17.30, SALT Galata, Atölye II-III
Kitap Kapağı Tasarımı Atölyesi

Yürütücü: Utku Lomlu

SALT, 55. Kütüphane Haftası’nda düzenlediği etkinlik programı grafik tasarım ve görsel iletişim tasarımı öğrencilerine yönelik bir atölye ile davem edecek. 

Tasarımcı Utku Lomlu’nun yürütücülüğündeki programda, bir kitap kapağı tasarlamanın aşamaları incelenecek. Metni anlama, yorumlama ve fikre dâhil olma süreçleri üzerinden içeriğe uygun görsel karşılıklar geliştirilecek.

Atölyeye katılım 12 kişiyle sınırlıdır. Katılımcılardan InDesign programına hâkim olmaları ve dizüstü bilgisayarlarını yanlarında getirmeleri beklenmektedir. 22 Mart’a kadar public.programs@saltonline.org adresine ad, soyadı ile okul, bölüm ve iletişim bilgileri gönderilerek kayıt yaptırılabilir. Program dili Türkçe’dir.

30 Mart Cumartesi, 11.00, SALT Beyoğlu, Açık Sinema
Gösterim: Ex Libris: The New York Public Library [Ex Libris: New York Kent Kütüphanesi] (2017)

Yönetmen: Frederick Wiseman
197 dakika 
İngilizce; Türkçe altyazılı

Yarım yüzyılda 42 belgesel üreten efsanevi yönetmen Frederick Wiseman’ın bu filmi, çok yönlü ve katmanlı hizmetleriyle New York’un en önemli kamu kurumlarından biri olan Kent Kütüphanesi’nin işleyişine odaklanıyor. Manhattan’tan Bronx ve Staten Island’a uzanan 92 merkezinde bilgiye erişim sağlayan kurum, toplumun her kesimine yönelik eğitim olanakları sunuyor.

Richard Dawkins, Elvis Costello, Patti Smith ve Ta-Nehisi Coates gibi davetli konuşmacıların sunumlarından kesitler içeren film, kütüphanenin direktörü Anthony Marx’ın dijitalleştirme süreçlerine ilişkin yönetim kurulu toplantıları ve görme engelli çocukların Braille alfabesi derslerinden görüntüleri bir araya getiriyor. Kurumun karşılaştığı bütün zorluklara karşın eğitim ve kültür değerlerini koruma gayretlerine ışık tutuyor.

Ex Libris: The New York Public Library [Ex Libris: New York Kent Kütüphanesi] (2017), dünya prömiyerini yaptığı 74. Venedik Film Festivali’nde Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülü’ne layık görüldü. SALT’ın, 55. Kütüphane Haftası programları kapsamında gerçekleştirilen gösterim ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :