Saldırıların Birinci Yılında Tac Mahal Minyatürü

Filiz YAVUZ / 17 Aralık 2009

İnsanın yarattığı trajedinin bir hatırası olarak 2007 yılında yaptıkları, kötü binaların altın minyatürlerini içeren "Buildings of Disaster" projesi ile tanıdığımız Constantin ve Laurere Leon Boym, 26 Kasım 2008'de Mumbai'deki Tac Mahal Oteline düzenlenen terörist saldırıların birinci yıldönümü anısına Tac Mahal, Altın Cami, UT Kulesi ve Köy Evi'nin minyatürlerini yaptı.



Yaklaşık on yıl kadar önce "Yüzyılın Sonu için Hediyeler" projesi kapsamında ilk minyatür çalışmasını yapan ikilinin yeni minyatürleri, eskilerine göre biraz daha büyük. Her parça için metale dayalı özel bir karışımın kullanıldığı koleksiyona, Boym Partners'ın online mağazasından ulaşılabilir.




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laurere Leon Boym ve Constantin Boym

Constantin Boym

1955 yılında Rusya'da doğdu. Moskova Mimarlık Enstitüsünden mezun oldu. 1984-1985 yılları arasında Domus Akademiden master derecesi aldı. 1988'de Amerika Birleşik Devleri'nde kayıtlı mimar olarak çalışmaya başladı.

1986 yılında New York'ta "Boym Partners"ı kurdu. Stüdyo Alessi ve Authentics için sofra takımı, Swatch için saat, Vitra için mağaza üretti. İçlerinde New York Şehir Müzesi'nin Cooper-Hewit Ulusal Tasarım Müzesi'nin de bulunduğu pek çok müzede enstalasyon sergisi açtı.

Boym Partners, 2000 yılında en iyiler kategorisinde "I.D Dergisi Tasarım Ödülü" aldı. "2005 Ulusal Tasarım Ödülleri"nde finale kalarak Beyaz Saraya davet edildi ve "2008 Uluslararası Tasarım Ödülü"nü kazandı. 

Laurere Leon Boym

1964 yılında New York'da doğdu. 1984'te Görsel Sanatlar Okulunu ve 1993'te Pratt Enstitüsünü bitirdi. 1992 yılında Kadın Endüstriyel Tasarımcılar Birliği'nin (AWID) kurucuları arasında yer aldı. 1993 yılında Cooper-Hewitt'te tasarımcı olarak çalıştı. 1995'den beri Boym Partners'ın bir parçası olarak çalışıyor.

Haber, dezeen.com'den ve Boym Partners'ın kurumsul web sitesinden derlenmiştir.

Fotoğraflar için ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin