Residorm Kırıkkale Öğrenci Yurdu

mimarizm.com / 13 Aralık 2016
Yudum ve Semih Boytorun’un kurucusu olduğu Boytorun Architects’in Kırıkkale Üniversitesi Yahşihan Kampusu içerisinde tasarladığı Residorm Kırıkkale Öğrenci Yurdu, gençler için üniversite yaşamını zahmetsiz ve konforlu hale getiren sosyal mekanlarıyla dikkat çekiyor.

Yamaçta konumlanmış proje alanının yer yer setlenmesiyle birlikte kademeli, birbirinin görüşünü kesmeyen bir yerleşimin kurgulandığı Residorm Kırıkkale Öğrenci Yurdu’nda kademelenmiş bölgeler arası ulaşım rampalarla sağlanarak engelliler için ulaşılabilir bir yapı ortaya konmuş. Çarşı ve tüm kampuse hizmet veren yemekhane binasından oluşan yapı kurgusu, kendi içerisinde meydan, sokak gibi açık sosyal etkinlik alanlarıyla birbirine bağlanarak, kampus yaşamını destekleyici bir organizasyonla ele alınmış.

U biçimli kütle kurgusuyla birlikte yapı ortasında şekillenen avlu, odaların bir kısmına keyifli bir iç bahçe manzarası sağlarken, diğer yandan da zemin ve bodrum katlarda bulunan mutfak, kütüphane, etüd ve çalışma odaları gibi sosyal mekanların yeşille olan ilişkisini güçlendirmiş. Öğrencilerin kendi yemeklerini pişirebilecekleri mutfağın da avluya yönlendirilmesiyle, görsel ilişkinin yanı sıra doğal aydınlatma ve havalandırmaya da imkan sağlanmış.

Bireysel veya grup olarak vakit geçirmeye olanak sağlayan sosyal hacimler, zemin ve yoğunluk olarak da bodrum katta kurgulanmış. Fitness salonu, pilates odası, oyun odası, çok amaçlı salon, sinema ve müzik odalarında kullanılan malzeme, renk ve mobilyalar gençlerin keyifli ve rahat vakit geçirebilecekleri mekanlar oluşturabilecek şekilde seçilmiş. 2 ve 3 kişilik olarak planlanan odalarda ergonomik uygunluğu mokaplarla test edilen, altta çalışma masası, rafları ve dolapları;  üstte yatak bölümü bulunan ve kişisel mahremiyeti sağlayan modüler olarak tasarlanmış.  Engelliler için kurgulanan odalarda ise banyolar, mekan genişlikleri ve tüm mobilya ölçüleri kullanıcıya uygun olarak belirlenmiş.

İleriye dönük olarak bütüncül bir anlayışla kampus binalarının batısında, yurt için ayrılmış olan alanda üç etaplı bir planlama yapılmış. Bu sayede yurt kapasitesinin artırılma talebine karşın, sonraki etaplarda tasarlanacak binaların taban izleri belirlenerek dokuyla ilintili bir kurgu oluşumu öngörülmüş. Residorm Kırıkkale Öğrenci Yurdu tasarımıyla eğitimle birlikte, konaklama, yeme -içme ve farklı ölçeklerdeki sosyal gereksinimlere cevap veren bir kampüs kurgusu sağlanmış.

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :