Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Pedalların Gücü Adına; Bir Bisiklet Oteli

Tuba Tellioğlu Şeren / 19 Aralık 2016
Norveç’in (Oslo yakınındaki) Lillestrøm şehrinde, ziyaretçilerin ve yerel halkın bisiklet kullanımını arttırmak ve kolaylaştırmak için bir bisiklet oteli tasarlandı.

Lillestrøm’daki tren istasyonunun ana meydanının karşısında yer alan bisiklet otelinin orijinal adı “Sykkel Hotell”. Bisiklet sürücülerine, park için rahat ve geniş bir mekan sunan proje, Norveç Ulusal Demiryolları tarafından kamusal alan olarak hayata geçirilmiş. 5 bin metrekarelik bisiklet depolama alanına sahip otelin temel amacı, şehirde bisiklet kullanmayı daha kolay bir hale dönüştürmek. Bisiklet sever bir ülke olan Norveç’te son zamanlarda tren istasyonlarının yakınında birçok bisiklet oteli ardı ardına açılmaya başlandı.

     

Norveç Ulusal Demiryolları ve ROM Eiendom AS işbirliğinde Various Architects AS tarafından bu yıl içinde tasarlanan projede, güvenilir ve ücretli park yerlerinin yanı sıra eğimli bir rampa ve merdiven aracılığıyla ulaşılan, şehir manzarasına sahip yeşil bir terasa yer verilmiş.

 

Yapının tasarımı ise son derece basit: Cam bir kutudan ibaret konstrüksiyonun üzerine ahşap bir çatı yerleştirilmiş. Transparan cam duvarlar, gün boyu doğal ışığın iç mekana taşınmasına yardımcı oluyor. Cam duvarları oluşturan paneller arasındaki ince aralıklarsa yapay ve komplike bir havalandırma sistemine gerek kalmadan doğal bir ventilasyon sağlanıyor.

Fotoğraflar: Ibrahim Elhayawan and Dawid Nowak   

Yapının yeşil çatısı, yağmur suyunu emiyor ve aynı zamanda ısı yalıtımı sağlayarak binanın aşırı soğuk ve sıcaktan etkilenmesini önlüyor. Gece aydınlatmaları dışında, gün ışığını iç mekana taşıyan cam duvarlar ve doğal havalandırma sağlayan panellerdeki aralıklar sayesinde yapı çok az enerji tüketiyor.      

 

Kaynak: Inhabitat


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin