Paris’in Tarihi Borsa Binası Müze Oluyor

Tuba Tellioğlu Şeren / 05 Temmuz 2017
Japon mimar Tadao Ando, Paris’in tarihi borsa binası Bourse de Commerce’ü bir müzeye dönüştürecek. Bu yeni tasarıma göre, müzenin sergi alanları var olan yapıya eklemlenen silindir şeklinde bir strüktürden oluşuyor.

Venedik’teki Punta Della Dogana restorasyonunun ardından bu yeni projede de sanat koleksiyoneri ve işadamı François Pinault için çalışan Ando, yeni müzenin sergileme alanları için var olan yapıya eklemlenen merkezi bir silindir tasarlamış. Tarihi eser olarak kabul edilen yapı, kubbe de dahil olmak üzere ise tamamıyla orijinaline uygun olarak restore edilerek korunacak. 

Dairesel plana sahip kubbeli Bourse de Commerce Binası, Paris’in 1. Bölgesi’nin tam merkezinde yer alıyor. Ando’nun beton silindiri 9 metre yüksekliğindeki duvarın formunu alıyor. Silindire erişim sağlanan dört farklı açıklıktan aynı zamanda mekân doğal ışığa kavuşturulacak. “Kubbenin altında kalan silindir ana sergi mekanını oluşturacak. Oditoryum ve fuaye ise silindir zeminin altına gömülü olacak” şeklinde açıklıyor projesini Ando. 

Tamamlandığında müze 3 bin metrekarelik modüler bir sergi alanına sahip olacak. Kendi içinde bölünebilen sergi alanı büyük ölçekli projelere de ev sahipliği yapabilecek.  

İnşaatına 2017 yılının yaz aylarında başlanacak projenin 2019 yılında hizmete açılması planlanıyor. 

Fotoğraflar © Artefactory Lab; Tadao Ando Architect & Associates; NeM / Niney & Marca Architectes; Agence Pierre-Antoine Gatier. Pinault Koleksiyonu – Paris izniyle.

Kaynak, Designbom
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :