Panoramik Manzaralı Yazlık Ev

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi / 12 Mart 2020
Anti Reality, “Summer House”u tasarlarken çevreye tamamen açık ve entegre bir yapı yaratmayı amaçlamış.

Görseller: ©Anti Reality

Anti Reality, panaromik deniz manzarasına ve kayalıklara hakim olan sahilde yazlık bir ev tasarladı. Tasarımın temel amaçlarının arasında, çevreye tamamen açık ve entegre bir yapı yaratmak, doğayla doğrudan temasta bulunmak ve gözlemleme olanağı sağlamak var.

Panoramik deniz manzaralı ve tek katlı yazlık ev konsepti, sezonluk dinlenme ve hafta sonları şehir dışına kaçma isteği düşünülerek tasarlanmış. 85 metrekarelik bu yapı, doğrudan su ile temas eden kayalık bir sahil bölgesinde yer almak, yaşam alanı ve çatıda bulunan bir yüzme havuzu olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor.

Üçgen tabanlı bir yerleşim planına sahip yapıda, merkezi bir yaşam alanı ve panoramik deniz manzarasına sahip bir dış koridor kolayca ayırt edilebiliyor. Yapı, banyo, mutfak ve yatak odasını içeren üç ana çekirdekten oluşuyor. Bu çekirdekler, bir oturma odası ve bir yemek odası olarak hizmet veren açık çok işlevli bir alanda yer alıyor.

Yapısal çekirdeklerin içinde bulunan küçük oval odalar, iç mekanın en temel elemanlarını oluşturuyor. Yaşam alanı, kişilerin alanı serbestçe düzenlemesine izin veren bir mobil panel duvar tarafından belirlenebiliyor. Bu, yapıya kullanıcılarının mevcut ihtiyaçlarına göre adapte olabilme fırsatı veriyor.

Sadece yapının içi değil, çatı alanı da çevredeki manzaraya panoramik olarak açılırken, çatı yapısının tersine çevrilmesi bu alanın yüzme havuzuna dönüştürülmesine izin veriyor. Rezervuardaki su seviyesi bir sifonik drenaj sistemi kullanılarak kontrol edilebiliyor.

Üç yapı çekirdeği üzerinde bulunan çatı çıkışları, suyun indiği boruların iç kısmından tesisat kontrol odasına yönlendirilmesini sağlıyor. Bu sistem, su seviyesinin kontrol edilmesi ve çatının tamamen boşaltması işlevini görüyor. 

 

Bu haber amazinarchitecture'dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :