MVRDV’den Gökyüzü Bahçesi; Seoullo 7017

Tuba Tellioğlu Şeren / 22 Mayıs 2017
MVRDV, Seul’un tam kalbinde yer alan Seoullo 7017 projesini tamamladı. Proje kapsamında 983 metrelik viyadük, bir gökyüzü bahçesine dönüştürüldü.

Seul’un yeni kamusal bahçesi Seoullo 7017 resmi olarak açıldı. 983 metrelik viyadük araçlara kapatılarak tamamıyla halkın yürüyüş yolu olarak kullanabileceği bir botanik bahçesine dönüştürüldü. Uzun bir yürüyüş parkuru olarak yenilenen parkta 200 farklı yerel ağaç, bitki ve çiçek türü bulunuyor. “Bu gökyüzü bahçesi Güney Kore’nin doğal mirasının parçalarını gözler önüne seren canlı bir bitki sözlüğü görevi üstleniyor aynı zamanda” diyor MVRDV kurucusu Winy Maas.  

Seul’un tam kalbinde yer alan parkın genelinde toplamda 24 bin adet ağaç, bitki ve çiçek kullanılmış.

Seoullo, Kore dilinde “Seul’e doğru” ya da “Seul Caddesi” anlamlarına karşılık geliyor. 7017 ise viyadüğün yapım yılı 1970 ile kamusal alana dönüştürüldüğü 2017 yılına göndermede bulunuyor.  

Mayıs 2015’te projenin yapımını üstlenen MVRDV için işin en zor kısmı; zeminden 16 metre yükseklikteki, çelik ve beton karışımı strüktüre Kore’nin doğal florasını adapte ederek eski bir viyadüğü kamusal parka dönüştürmek olmuş. “1970 yılında inşa edilen bir otoban nasıl bir gökyüzü bahçesine dönüştürülebilir?” “Bu dönüşüm Seul’un şehir merkezine gelen binlerce insanın günlük yaşamına nasıl etki eder?” gibi sorulara yanıt arayan mimarlık ofisi, var olan altyapıyı yeşil bir sembole dönüştürmeyi planlarken birçok peyzaj mimarı, belediye yetkilisi, şehir danışmanıyla ortaklaşa çalışmış.

Park, her biri kendine özgü bir parfümü, kompozisyonu ve kimliği bulunan bir dizi küçük bahçeden oluşuyor. Peyzaj ise mevsime göre değişime uğruyor: Sonbaharda Aceraceae ailesinin parlak renkli yaprakları, baharda kiraz ağaçlarının ve rhododendronların çiçekleri, kışın kozaklı ağaçlar, yazınsa meyve ağaçları ön plana çıkıyor. “Burası sadece bir bitki kütüphanesi değil, aynı zamanda bir dizi büyük saksının bulunduğu bir alan. Bitkiler havada asılı duruyor. Altta ise dükkanlar, galeriler, kafeler, restoranlarda ve hatta bir tiyatro yer alıyor” diyor Maas. Bu sosyal alanlar hem kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor, hem de kültürel ve ekonomik anlamda şehre hareket kazandırıyor.

Küçük hareketli saksılarda yetiştirilen tohumlar daha sonra büyük saksılar içinde kullanılabiliyor. Birçok merdiven, asansör ve köprüyle şehir parka bağlanıyor. Geceleri ise gökyüzü bahçesi şehir ışıklarıyla tezat oluşturacak şekilde mavi ışıklarla aydınlatılıyor. Festival ve kutlama zamanlarında ise parkın aydınlatmasında farklı renk alternatifleri kullanılabilecek. Seoullo 7017 haftanın 7 günü 24 saat boyunca halka açık olacak. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :