Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mobilya Tutkalına Eğlenceli Alternatif; PLAY

Nurullah Kaya / 11 Ocak 2018
Londralı tasarımcı Stephen Johnson, mobilya parçalarını bir arada tutabilen renkli yapıştırma hamurları tasarladı. Ahşap, cam, mermer, metal gibi farklı malzemeleri birleştirmede kullanılabilen PLAY adlı sentetik hamur, çocukların yarattığı Play-Doh figürlerinin görünümüne sahip güçlü bir yapıştırıcı.

Tasarladığı mobilyaların üretiminde yapıştırıcı olarak oyun hamuru kullanmak isteyen Stephen Johnson, başarılı olamayınca kendi malzemesini geliştirdi.

Johnson, ürün geliştirme sürecini şöyle anlatıyor:

"Amacım oyun hamurunu kullanarak fonksiyonel ürünler tasarlamaktı. Ancak malzemenin yumuşak doğası gereği bu mümkün değildi. Oyun hamuru gibi görünen ve onun gibi davranan fakat zamanla rijitleşen bir malzemeye ihtiyacım vardı. Piyasada öngördüğüme yakın ürünler vardı fakat bunlar oyun hamurunun pürüzsüz yüzeyi ve baskı uygulandığında verdiği haz gibi temel özelliklere sahip değildi. Yeterli derece rijitleşme yetkinliği ile malzemede bu temel özellikleri yakalamak hayati önem taşıyordu. Bu durumda tek çare kendi ürünümü geliştirmekti.”

Stephen Johnson, Play

Gizli formül

Tasarımcı, beş yılda geliştirdiği ve PLAY adını verdiği oyun hamurunun reçetesini gizli tutarken, hamurun organik ve sentetik malzemelerin karışımı olduğunu belirtiyor.

Stephen Johnson, kolay şekillenen ve yüzeyleri hızlıca tutup yakalayabilmesi için tasarlanan bu malzemenin özgür çocuk ruhunu koruyan tasarımcılar tarafından içselleştirilmesini umuyor.

“Çocuklar için üretilen versiyonlarda olduğu gibi hamurun canlı renklerde üretilmesi ve karıştırma özelliği taşıması çok önemliydi. Asıl olay çocukken sahip olduğumuz inovatif özgürlük; objeleri ve malzemeleri kısıtlama olmaksızın içimizden geldiği gibi bir araya getirmek. Anda kalarak ellerimizle, hayalgücümüzle ve çevremizdeki malzemelerle tasarım yapmak.”

Johnson, malzemenin sağlamlığını göstermek üzere birkaç masa oluşturdu. Hamur, yüzeyler ve bacaklar arasındaki eklem yerlerine sıkıştırıldı ve birkaç saat kuruması beklendi. Sonrasında sertliğini tamamen koruduğu görüldü.

Stephen Johnson, Play

Stephen Johnson, Play

Kişiye özel eşsiz mobilyalar

PLAY’in dekoratif olarak kullanılabileceğini söyleyen tasarımcı, sarkıt aydınlatma elemanlarının iç yüzeylerini hamurla kaplayarak renklendirdi. Ürünlerin her biri aynı fakat eşsiz. Parmak izlerinin DNA’sı, el hareketleri ve farklı renkler ile özelleşmiş ürünler...

Stephen Johnson, Play
 

Stephen Johnson, Play

Aslında Johnson, tasarımlarında oyun hamuru kullanan ilk tasarımcı değil. Sugru’nun eşyaları kişiselleştirme imkanı veren hamuru da bu girişimin başka bir örneği. 

Kaynak: dezeen.com


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları