Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimarlık Günü Ne Zaman Kutlanır?

mimarizm.com / 07 Ekim 2019
Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde, Mimarlık Günü Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanıyor. Bazı ülkeler ise kendi mimarlık tarihlerinde önemli adım taşları olan günleri, Mimarlık Günü kabul ederek kutlamaya devam ediyor. Ülkelerin farklı mimarlık günlerine dair derlediğimiz haber, Türkiye’de Mimarlık Günü'nün hangi günlerde kutlanabileceği sorusunu akla getiriyor.

©Jaime Florio Photography, Şili Mimarlar Odası​

1996 yılında Barselona’da toplanan Uluslararası Mimarlar Birliği Kongresi (International Union of Architects Congress), Dünya Mimarlık Günü’nün Dünya Habitat Günü ile aynı gün kutlanmasını kararlaştırdı. Bu nedenle Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde, mimarlar olarak her yılın Ekim ayının ilk Pazartesi gününü topluma ve kente olan sorumluluğumuzu hatırlamak üzere kutluyoruz.

Buna rağmen Güney Amerika’da bulunan bazı ülkeler kendi mimarlık tarihlerinde önemli adım taşları olan günleri Mimarlık Günü kabul ederek kutlamaya devam ediyor. Örneğin; Brezilya, Oscar Niemeyer’in doğum günü ile bağlantılı olarak Mimarlık Günü'nü Kasım ayında kutluyor. Bu bölgede bulunan diğer ülkeler ve kutlama günlerini bu haberde derledik. 

1937'de Şili Üniversitesi'nden mimarlar ve mimar şapkaları, ©Revista CA​

Paraguay
Paraguay’da Mimarlık Günü, 1946 yılında Paraguay Mimarlık Birliği’nin (Asociacion Paraguaya de Arquitectos, APAR) kurulduğu gün olan 6 Mayıs’ta kutlanıyor. APAR’ın kurulduğu günden itibaren temellerini atmaya çabaladığı ülkenin ilk mimarlık okulu 1957’de kurulabilmiştir.

Peru
Peru'da Mimarlık Günü, 1962 yılında Peru Mimarlık Okulu’nun (Colegio de Arquitectos del Perú, CAP) kurulmasının önünü açan yasanın kabul edildiği 8 Haziran’da kutlanıyor. 

Arjantin
Arjantin, Mimarlık Günü’nü 1949 yılında kurulan Uluslararası Mimarlar Birliği'nin (UIA) anısına 1 Temmuz’da kutluyor. 

Venezuela
Venezuela'nın kutlama günü ise Venezula Mimarlık Topluluğu’nun (Sociedad Venezolana de Arquitectos, SVA) anısına 4 Temmuz’dur. 1966 yılında SVA ismi Venezuela Mimarlar Odası (Colegio de Arquitectos de Venezuela) olarak değiştirilmiş ve Mimarlık Günü’nün 4 Temmuz’da kutlanmasına karar kılınmıştır. 

Şili
Şili, Mimarlık Günü’nü Şili Mimarlar Odası’nın (Colegio de Arquitectos de Chile) kurulduğu 4 Ağustos’ta kutlamakta ve 1942 yılından bu yana aynı gün CA Ödülleri vermektedir. 

Bolivya
Bolivya bu günü, 1992 yılında profesyonel mimarlık pratiği ile ilgili çıkarılan yasanın anısına 13 Kasım’da kutlamaktadır. 

Uruguay
Uruguay’da kutlamalar, 1915 yılında ülkede kurulan ilk mimarlık okulu anısına 27 Kasım’da yapılmaktadır.

Oscar Niemeyer, 1972, ©Cortesía de Fundação Oscar Niemeyer

Brezilya
Brezilya'da ise Mimarlık Günü kutlamaları, Oscar Niemeyer'in doğum günü olan 15 Aralık'ta kutlanıyor.

Bu haber Archdaily'den derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları