Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimar ve Sanatçı Yılmaz Zenger’i Kaybettik

mimarizm.com / 03 Ağustos 2018
Meslek yaşamı boyunca tasarım yaklaşımını yenilik kavramıyla iç içe inşa etmiş olan Yılmaz Zenger, 2 Ağustos 2018 Perşembe gecesi vefat etti.

Mimar ve sanatçı Yılmaz Zenger’in cenazesi 5 Ağustos Pazar günü ikindi namazını takiben Karacaahmet Şakirin Camii’nden kaldırılacak. Ailesine, yakınlarına ve tasrım dünyasına başsağlığı dileriz.

Yılmaz Zenger kimdir?

1933 yılında Ankara’da doğdu. 1958'de İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını aynı okulda tamamladı. 1957-59 yılları arasında İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü’nde kent plancısı olarak görev yaparken, Adnan Menderes’in imar eylemlerine tepkiyle bu gruptan ayrılıp, asistanlık görevine başladı. 1962-63 döneminde üniversite tarafından Londra’ya gönderildi. İngiltere’deki çalışmaları Ilford’da emisyon araştırmasından BBC’de fotoğraf ve sinema ekipmanı tasarımına kadar yayıldı.

Çeşitli üniversite ve kurumlarda dersler veren Zenger, endüstriyel tasarım ve özel ürün üretimi yaptığı Zenger Ltd. şirketi bünyesinde farklı tasarımlar ve formlar arayan yerli/yabancı tasarımcıların ve kuruluşların projelerini hayata geçirdi.

1968’de Yapı-Endüstri Merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı ve burada uzun süre yönetim kurulu üyeliği görevini yürüttü. Çeşitli dergilerde çok sayıda makalesi yayımlanan Yılmaz Zenger’in 200’ü aşkın özgün tasarımı, çeşitli resim heykel, dekoratif obje, mücevher tasarım ve uygulaması bulunmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları