Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Microsoft Vancouver Merkez Ofisi

Tuba Tellioğlu Şeren / 18 Nisan 2017
Clive Wilkinson Architects, Microsoft'un Vancouver merkez mağazasının en üst iki katını, Amerikan teknoloji firmasının genişleyen çalışma ekibi için açık planlı bir ofise dönüştürdü.

Microsoft Canada Excellence Centre şehrin ana caddelerinden biri üzerinde yer alan ve eskiden Microsoft mağazası olarak kullanılan binada bulunuyor. 

Mağazanın yenileme projesi, binanın en üstteki iki katının, içinde yaklaşık 600 kişinin çalışacağı açık ve esnek bir ofise dönüştürülmesini gerekli kılmış. Daha önceleri farklı üç ofiste çalışan Microsoft kadrosu aynı çatı altında toplanmaya çalışılmış.  

İç mekan tasarımını üstlenen Clive Wilkinson Architects; bir dizi çalışma alanı, ortak masa ve özel toplantılar için samimi kabinler yaratarak iş birliğini güçlendiren bir ortam oluşturmuş. Çalışma alanları, yaya yollarıyla birbirine bağlanan “mahalleler”e bölünmüş.

      

Duvar panelleri, tavan enstalasyonları ve mobilyalarda açık renkli ahşap kullanışmış. Bazı alanlarda açıkta bırakılan borular mekâna endüstriyel bir hava kazandırıyor.

Mimarlar tasarım sürecinde, çam ormanlarıyla öne çıkan bölgenin doğal özelliklerinden ilham almış.

Resepsiyon bölümünde ahşap malzemeden heykelsi bir banko yer alıyor. Lobi, hem ziyaretçilerin hem de çalışanların kullanımına açık olan bir kafeye bağlanıyor.

 

"Maker Lab" olarak adlandırılan bölümde çalışanlar yeni fikirleri keşfedip test etme olanağı buluyorlar.

Ofisin genelinde kullanılan yeşil, macenta ve limon sarısı gibi canlı renklerle ortak ve sosyal alanların sınırları belirlenmeye çalışılmış. 

Fotoğraflar, Ema Peter

Kaynak, Dezeen


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin