Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Ma Vie La'ya Architizer Ödülü

Tuba Tellioğlu Şeren / 13 Mayıs 2016
Tasarımı Selim Erdil tarafından gerçekleştirilen Ma Vie La projesi, Architizer A+ Awards 2016’nın ‘Mimari Betonarme’ kategorisinde birincilik ödülünü kazandı.

Çeşme’nin Paşalimanı bölgesinde yer alan proje, Ilıca Koyu’nun yüksek bir tepesi üzerinde konumlanıyor. Ma Vie La’nın yerleşimi, Çeşme’nin ünlü Kuzey-Batı rüzgarlarını karşılayan çok avantajlı bir konuma sahip. Bu nedenle projenin bulunduğu alan ve doğal olarak da yapının iç mekanları her zaman serin kalıyor. Evin yerleşim planı, bu doğal klimadan en etkili biçimde faydalanılacak biçimde oluşturulmuş.

ma vie la1

ma vie la 

ma vie la88  

Ma Vie La projesi minimalist bir tasarıma sahip. Tasarım, fonksiyonel olanı esas alan bir temel üzerine oturtulmuş. Proje, dik bir yamaç üzerine inşa edilmiş. “Biçim, işlevi izler” anlayışından yola çıkarak tasarlanan projede, bu nedenle arazinin şekli yapının biçimini de belirlemiş. 

ma vie la3

ma vie la7

ma vie la000

ma vie la 99

ma vie la77

ma vie la666

Ma Vie La’nın öne çıkan en önemli mimari özelliklerinden biri 8 metrelik bir konsol üzerine oturtulan yapısı. İki yatak odası, salon ve terastan oluşan yapının ilk iki katı, bu nedenle havada asılı gibi duruyor. Konsol kullanma fikri tamamıyla işlevsel. Bu özellik sayesinde daha geniş bir terasa ve açık alana sahip olunmuş. Yapının öne çıkan bir diğer önemli mimari özelliği ise yapının dış cephesi ve istinat duvarının kullanılarak 22 metre uzunluğunda ve 90 m2’lik bir havuz meydana getirilmiş olması. Diğer işlevsel tasarım özelliklerinden bazıları ise pencerelerin tüm manzarayı ve gün ışığını içeri alacak şekilde yerleştirilmesi ve 80 tonluk bir tank sayesinde kış aylarında biriktirilen yağmur suyunun yaz aylarında da kullanılabilmesi gösterilebilir.   
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları