Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Küresel Isınma Sahil Kentlerini 2100'de Bu Hale Getirebilir!

mimarizm.com / 23 Kasım 2015
Sera gazı salımına bağlı küresel ısınma sorununun deniz seviyelerinde tehlikeli yükselmelere neden olduğu hepimizin malumu. Yaşam tarzımıza aynı şekilde devam ettiğimiz takdirde, 2100 yılında kentlerimizin nasıl bir görüntüye bürüneceğini görmeye hazır mısınız?

Görsel sanatçı Nickolay Lamm'ın, Climate Central işbirliğinde oluşturduğu resimler gerçekler dehşet verici bir gelecek tablosu çiziyor.

Lamm'ın dünya çapındaki ikonik sahil kentlerini temel alarak yarattığı görseller, deniz seviyesindeki artışın 2100 yılında bu kentlere ve benzer kıyı yerleşimlerine nasıl etki edeceğini somut bir şekilde ortaya koyuyor. 

Küresel karbon salımının önüne geçilemediği takdirde bizi bekleyen felaketin farkında olan Birleşmiş Milletler, önümüzdeki günlerde Paris'te gerçekleşecek yıllık İklim Konferansı'nda, konuya ilişkin evrensel bir anlaşmaya imza atılmasını öngörüyor. Milletler arası bu buluşmanın ana hedefi, yasal olarak bağlağıcı bir dizi eylem planı ile küresel ısınmayı 2°C ile sınırlı tutmak. 

Nickolay Lamm'ın hazırladığı fotoğrafların ilki 2°C'lik artışın sonucunu gösterirken, ikinci fotoğraf müdahalede bulunulmadığı takdirde gerçekleşecek 4°C'lik artışın sonucunu gözler önüne seriyor. 

Durban

Londra

Mumbai

New York

Rio

Sidney

Şanghay


Araştırmaya göre, gereken önlemler alınmadığı takdirde, 2100 yılında küresel deniz seviyelerinde 4.3 – 9.9 metrelik yükselme gözlenebilir. 


Bu haber, mymodernmet.com'dan derlenmiştir.

 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları