Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Kültürde Kadın Gücü Destek Programı Kazananları Belirlendi

mimarizm.com / 15 Ocak 2020
British Council tarafından “Kültürde Kadın Gücü” programı kapsamında Türkiye genelindeki yaratıcı kurumlara ve sanat organizasyonlarına yönelik hayata geçirilen Destek Programı’nın kazananları açıklandı.

British Council, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesinin katılımcı, açık ve müreffeh toplumlar yaratmada hayati bir önem taşıdığına inanıyor.

Türkiye’de hayata geçirilen sanat programları, sanatın ‘geleneksel’ alanlarının dışına çıkarak sanatın izleyici kitlesini çeşitlendirmeyi ve yeni toplumsal diyalog alanlarında daha katılımcı ve erişilebilir sanata giden yolu açacak yeni sanat küratörleri ve yaratıcı girişimcileri belirleyerek onlara gereken becerileri kazandırmayı amaçlıyor.

Bu sebeple, özellikle sanatın izleyici kitlesini çeşitlendirmek amacıyla kültür alanında çalışacak kadın liderler ve sanatçılar yetiştirmek, programın temel unsurlarından birini oluşturuyor.

Türkiye ve Birleşik Krallık'taki kadın sanatçılar arasında iş birliklerini destekleyecek bir Destek Programı için başlatmış oldukları açık çağrının amaçları:

- Birleşik Krallık’tan kadın sanatçılar ve Türkiye’den yaratıcı profesyoneller, kamu ve özel kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve yaratıcılık merkezleri arasında profesyonel iş birliği fırsatları yaratmak ve bunları paylaşmak, 

- Birleşik Krallık ve Türkiye’den kadın sanatçıların sanatsal başarımlarını geniş bir yelpazede, katılımcı ve inovatif programlar yoluyla paylaşmak, kutlamak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesi ilkelerinin değerlendirilmesi konusu, programın temelini oluşturduğu gibi aynı zamanda, Birleşik Krallık ve Türkiye’den yeteneklerin temsil edilmesi, farklı branşlardan projelerin sergilenmesi ve Türkiye’de hem çevrimiçi hem çevrimdışı olmak üzere geniş kitlelere ulaşılmasında yenilikçi yöntemler kullanılmasına da bu ilkeler yön verecek.

Kültürde Kadın Gücü Destek Programı’ndan destek alacak organizasyonlar:

- Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü -  Animist (19-21 Mart 2020), Helen Piercy

- BoMoVu - Urban Spirit-HipHop Kadınları, Kloé Dean (15-16 Şubat 2020)

- Komünite Bodrum - Kayıp Kütüphaneler, Abigail Reynolds (27-30 Mart 2020)

- 5. İstanbul Tasarım Bienali, Genç Küratörler Grubu, Billie Muraben ve Sumitra Upham (Şubat 2020)

- İstanbul Modern - Uluslararası Misafir Sanatçı Programı, Rana Begum (Şubat 2020)

- Performistanbul – Performans Sanatçıları için Sanatsal Gelişim Programı (21-31 Mart 2020)

- SALT - Kara Atlantis, Sophie Mallett (19-21 Mart 2020)

Organizasyonlar hakkında detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları