Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Kopenhag Mimarlık Festivali 2017

Tuba Tellioğlu Şeren / 18 Mayıs 2017
27 Nisan - 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında dördüncüsü gerçekleştirilen Kopenhag Mimarlık Festivali, ülkenin üç farklı şehrinde, (Kopenhag, Aarhus ve Aarbolg) 11 gün boyunca süren 150’yi aşkın etkinlikle kutlandı.

Olafur Eliasson'un Aarhus Aros Çağdaş Sanat Müzesi'nin çatısı için tasarladığı 'Your Rainbow Panorama' projesi.

Sergiler, konferanslar, konserler, film gösterimleri ve rehberli bisiklet turları gibi halka açık olarak gerçekleştirilen birçok etkinlikle birlikte mimarinin dünü ve bugünü festivalde masaya yatırıldı. Mimarlık dünyasının önemli uluslararası tasarım duayenlerinden Danimarkalı tasarım otoritelerine, dünyanın önde gelen birçok mimarı günümüz mimarlığını tartışmak üzere Kopenhag Mimarlık Festivali’nde bir araya geldi.

BIG Time filminin posteri

Christensen&Co. tarafından tasarlanan Aarhus'taki Navitas Bilim ve İnovasyon Merkezi.

Kopenhag Mimarlık Festivali, Etkinlik Direktörü Josephine Michau tarafından belirlenen “Kimlik Olarak Mimarlık” konseptini tartışmaya açıyor. Michau: “ Umarım festival, mimarinin yerel, ulusal ve küresel bağlamda nasıl değer yaratabileceğine dair önemli bir katkıda bulunur. Bunu açık ve yüzeysel olmayan bir biçimde yaparak  tartışmaya açılan mimarlığa yeni bir bakış açısı getirilmesini sağlar. Bu festival hem profesyoneller, hem de amatörler için düzenlendi, etkinliğin her iki kitleye de söyleyecek çok fazla sözü olduğunu düşünüyoruz” diyor.

COBE Architects tasarımı Nørreport istasyonundaki yeni bisiklet park alanı.

Tasarım pratiği SLETH'in Aarhus'taki merkez ofisi. 

Festivalde dört önemli etkinlik öne çıkıyordu: Bunlardan ilki, her üç şehirde birden düzenlenen film gösterimleri. 40’ı aşkın film gösterimi, 40 yaşında dünyanın en ünlü yıldız mimarlarından birine dönüşen Danimarkalı mimar Bjarke Ingels’in BIG Time adlı filminin prömiyerini de kapsıyordu. Film, yıldız mimarın profesyonel ve özel yaşamından kesitlerle dünyanın birçok farklı kıtasında hayata geçirdiği projeleri konu ediniyor. 

BIG Time filminin prömiyeri

Arne Jacobsen ve Erik Møller tarafından 1941 yılında tasarlanan Belediye Sarayı.

Schønherr Landscape Architects imzası taşıyan Kopenhag'ın yeni kamusal alanı. 

Henning Larsen tarafından tasarlanan Opera House'un hemen önündeki kanala bakan ve rekreasyon alanı olarak kullanılan yeni iskele, Lundgaard & Tranberg Architects imzası taşıyor. 

Henning Larsen tarafından tasarlanan Opera House'un hemen önündeki kanala bakan ve rekreasyon alanı olarak kullanılan yeni iskele, Lundgaard & Tranberg Architects imzası taşıyor. 

Schønherr Landscape Architects imzası taşıyan Kopenhag'ın yeni kamusal alanı. 

COBE Architects tarafından tasarlanan Israel Plads, şehrin ikonik meydanlarından biri. 

Israel Plads

Şehri, Paper Adaları'na bağlayan köprünün hemen arkasında COBE Architects tarafından tasarlanan Kroyers Plads rezidans binaları göze çarpıyor. 

İkincisi, 2017 yılının Avrupa Kültür Başkenti olan Aarhus’ta gerçekleştirilen uluslararası konferans. Bu konferansta, uluslararası ve Danimarkalı mimarların katılımıyla “Karakter Olarak Mimarlık” teması tartışmaya açıldı.

Festivalin üçüncü önemli noktası ise sergilerdi. Never Demolish!’in de dahil olduğu sergiler, Kopenhag’daki Space10’de ya da Aarhus’ta gerçekleştirildi. Aarhus’taki sergi, Fransa Bordeaux’da Lacaton & Vassal, Druot ve Hutin tarafından hayata geçirilen 530 apartmanla ilgili devrimsel nitelikteki kentsel yenileme projesini konu ediniyordu.  

Space10'de gerçekleşen ve Andreas Ruby'nin küratörlüğünü üstlendiği "Never Demolish!" sergisi. 

Etkinliklerin son ayağında ise üç festival şehrinde birden düzenlenen, yerel mimarların rehberliğinde, kent dokusuna etki eden önemli mimarlık yapıtlarının tanıtıldığı bisiklet turları yer alıyordu.

Aarhus'ta düzenlenen bisiklet turunun rehberliğini tasarım stüdyosu SLETH'den mimar Jens üstlendi. Fonda Schmidt Hammer Lassen Architects tasarımı Dokk1 Kütüphanesi görülüyor.  

Fotoğraflar Kaspar Nybo

Kaynak, Interni


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları