Kentsel Yoğunluğu Fotoğraflamak

Tuba Tellioğlu Şeren / 08 Haziran 2017
Hong Konglu fotoğrafçı Andy Yeung, drone kullanarak kendi şehrindeki yüksek apartman bloklarını havadan görüntülediği yeni bir fotoğraf serisi yayınladı.

Hong Kong’un kuzeyinde yer alan bu bölge, bir dönem Çin askerî alanı olarak kullanılmış, 2. Dünya Savaşı sırasında ise Japonlar tarafından kuşatılmış. Japonların bölgeyi terk etmesinden sonra ise Hong Kong yönetiminden ayrı olduğu için bir suç mahalline dönüşmüş ve 1987 yılında Honk Kong hükümeti bölgeyi yıkmaya karar vermiş. 1993 ile 1994 yılları arasında yıkımı gerçekleştirilen bölgede, 1995 yılında ise içinde tarihi değere sahip yıkımdan korunmuş binaların bulunduğu Kowloon Walled Şehir Parkı hizmete açılmış.      

Andy Yeung’un hava fotoğrafları, yan yana dizili yüksek apartmanlarıyla bölgenin hala “yoğun”luğunu kaybetmediğini gösteriyor. Sanatçı, fotoğrafları aracılığıyla Hong Kong’taki yaşamın klostrofobik yönlerine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

    

“Kowloon Walled City bir zamanlar dünyanın en yoğun kentsel bölgesiydi. Yüzlerce ev adeta birbiri üzerine istifleniyordu. Çoğunun açık bir mekana ve hatta açık havaya bile  ulaşımı yoktu. 1990’lı yıllarda şehrin yıkılmasına karar verildi. Ancak yakından incelediğinizde, pencerelerinden yalnızca karşı komşunuzun penceresini görebildiğiniz yüksek yoğunluklu apartmanlarıyla bu eski şehrin hala yaşadığını görebilirsiniz. Umarım bu fotoğraf serisi, insanların Hong Kong’taki klostrofobik yaşama dair yeni bir anlayış geliştirmelerini sağlar” diyor Andy Yeung.

Kaynak, Arch20 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :