Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Kentsel Tasarıma Nendo Yorumu

Tuba Tellioğlu Şeren / 12 Haziran 2017
Japon tasarım stüdyosu Nendo, Kyoto yakınlarındaki CoFunFun meydanıyla ilk kez kentsel tasarıma el attı.

Tasarım stüdyosu, Tenri Tren İstasyon alanı içinde yer alan ve daha önceleri kullanılmayan 6 bin metrekarelik arazi için bir master plan hazırladı.

 

Tasarım stüdyosundan, tren istasyonunun hemen önündeki bu boş alan üzerine; içinde bilgi merkezi, kafeler ve bir müzik sahnesi bulunan bir park inşa etmeleri istendi. Tasarım stüdyosunun bugüne kadar tasarladığı ilk ve en büyük mimarlık örneği olan bu parkın tamamlanması tam üç yıl sürdü.   

Meydanı oluşturan beyaz disk şeklindeki brüt beton strüktür için Nendo, ‘Cofun’ adı verilen ve istasyonun bulunduğu çevrede sıklıkla rastlanan, antik dönemlere ait, yekpare taştan ölü yakma yerlerinden ilham almış. Boyları 400 metreye ulaşan bu mezarlar tepeden bakıldıklarında devasa anahtar deliklerini andırıyor.

   
Nendo parkın tasarım aşamasında, geniş bir havza üzerine yayılan ve dağlarla çevrili bölgenin coğrafyasından da etkilenmiş.  

 

Parktaki bazı strüktürler kubbe, bazıları ise amfitiyatro şeklinde tasarlanmış. Ancak hepsinde basamaklar kullanıldığı göze çarpıyor. 

“Bu parkı bir mimari öğe gibi değil de, daha çok bir mobilya parçası gibi ele aldık. Üzerine oturulacak büyük bir banka benzedi bu nedenle” diyor Nendo’nun kurucusu Oki Sato. 

Arazide yer alan strüktürler ziyaretçileri oyun oynamaya teşvik ediyor. Amfitiyatrolardan biri özellikle üzerinde zıplamaya el verecek şekilde elastiki yapılmış. Dış mekanlarda aynı zamanda oyun malzemeleri ve bir sahneye yer verilmiş.

Binaların içinde bir kafe, bir danışma bankosu, bir bisiklet kiralama servisi ve mağazalar bulunuyor. 

Fotoğraflar,  Daici Ano, Tadashi Endo, Kokuyo, Takumi Ota ve Akihiro Yoshida.

Kaynak, Dezeen

 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları