Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Jean Nouvel’den Dış Cephesi Bitki Kaplı Lüks Otel Konsepti

Tuba Tellioğlu Şeren / 24 Ağustos 2017
Ateliers Jean Nouvel, São Paulo’da daha önceleri doğum kliniği olarak kullanılan, dış cephesi bitkilerle kaplı yeni lüks otel tasarımının görsellerini paylaştı. Otelin iç mekan tasarımı ise Philippe Starck’a ait.

Nouvel’in Paris merkezli ekibi, içinde eski Filomena Matarazzo doğum kliniği binasının da bulunduğu, 550 bin metrekarelik alan üzerine kurulu, şehrin tam merkezindeki tarihi yapılar bütününün renovasyon projesini üstlendi. 

Ateliers Jean Nouvel tarafından tasarlanan ve bu tarihi yapılar bütünün hemen bitişiğinde yer alan 90 metre yüksekliğindeki otel kulesinin dış cephesinde kafesli Corten çelik kullanılacak.

Daha önceleri doğum kliniği olarak kullanılan binayı, Rosewood Tower adlı yeni yapıya bağlayan ve bu yeni strüktürü de çevreleyen kademeli teraslarsa bitki ve ağaçlarla donatılacak. 

2019 yılında tamamlanması planlanan Rosewood Tower binası, içinde yer alan 275 oda, iki restoran, 2 bar, 3 yüzme havuzu ve spasıyla karma kullanımlı bir kültür ve turizm kompleksi olarak hizmet verecek. 1943 yılında inşa edilen Matarazzo Hastanesi binası, otelin 51 odasına ve 3 restoranına ev sahipliği yapacak.  

Starck'ın örnek dairesinin fotoğrafları, daha önceki Filomena Matarazzo doğum kliniğinin yeni iç düzenlemesine yerel malzemelerin nasıl dahil edildiğini en iyi biçimde aktarıyor; tasarımcı odaların zemininde, merdivenlerde ve banyolarda Brezilya’nın Paraná ve Bahia Bölgeleri’nden elde edilen mermerleri kullanmış.

Brezilya Atlantik Ormanları’nda bulunan bitki ve ağaçları referans alan tasarımıyla Starck, São Paulo’nun kültür mirasına da göndermede bulunuyor. Koyu ahşap yemek masalarıyla kontrast oluşturan çiçek desenli halılar, toprak tonlarındaki süet sandalyelerle birlikte kullanılmış. Tüm ahşap mobilyalar, Atelier de France imzası taşıyor.

 

Belediye tarafından korunan Matarazzo Hastanesi, 1986 yılında tarihi miras korumasına dahil edilmiş. 6 yıldızlı Rosewood Tower oteli, Nouvel’in Latin Amerika’da hayata geçirdiği ilk projesi. 

Kaynak, Dezeen


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları