Interface, Öğrencileri Biyofilik Tasarım ile Buluşturuyor

mimarizm.com / 04 Nisan 2019
Tasarım süreçlerini doğal dokulara erişim ve insan odaklı tasarımlar üzerine kurgulayan Interface, üniversitelerde gerçekleştirdiği “Human Centric Design” konseptli atölyelerde; insanların doğayla bağlantılı olma ihtiyacı anlamına gelen “Biyofili” ve bu mekansal ihtiyacı karşılayan “Biyofilik Tasarım" kavramını tartışıyor.

Günümüzde ortaya çıkan tasarım eğilimleri ve bu standartlarının çoğunun en büyük eksiği odaklarında insan olmaması. İnsanı odağa alan eğilimlerin ortak noktası ise doğayla entegre olmuş bir tasarım yolunu önermesidir.  

Interface Tasarım&Satış Yöneticisi, Mimar Neslihan Küçükaslan tarafından yürütülen atölyelerde; doğanın mekanlara dahil edildiği tasarımların insanlar üzerindeki etkisine dair araştırma sonuçlarıyla beraber Biyofilik Tasarım’ın 14 deseninin detaylı tanımları öğrencilere aktarılıyor.  

Tüm bu etkilerin ve desenlerin üzerinden geçildikten sonra, katılımcılar gruplara ayrılıyor ve verilen mekan planlarına bu 14 deseni entegre etme yoluyla bu mekanlarını biyofilik mekanlara dönüştürüyorlar.

Interface, “Human Centric Design” atölyesi kapsamında şimdiye kadar Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi öğrencileri ile buluştu.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :