Hindistan'da Orman Okul: The Forest

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi / 25 Kasım 2019
İki silindirik hacimden oluşan "The Forest" okul projesi, öğrenci merkezli etkileşim ve öğrenme mekanının dinamikleri ihtiyaçlarından yola çıkılarak tasarlanmış.

Fotoğraflar: Nudes

Mumbai merkezli mimarlık stüdyosu Nudes, davetli olarak katıldığı yarışmayı Hindistan'ın Pune kentindeki “The Forest” (Orman) olarak isimlendirdikleri okul projesi ile kazandı.

Nudes'un tasarımı; “Büyüme”, “Öğrenme”, “Yeniden Kullanma”, “Ekim” ve “Oyun” temelleri üzerine inşa edilmiş yoğun kentsel yerleşimlerde doğa ve pedagoji arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Proje, son on yılda çarpıcı bir kentsel büyümeye tanıklık eden Mumbai'den karayoluyla yaklaşık 3 saat uzaklıktaki Pune'da yer alıyor.

The Forest, iki silindirik hacimden oluşuyor ve bu silindirik kütleler birbirine çatı katında bulunan “Sonsuzluk” adı verilen yol ile bağlanıyor. Hareketli ve canlı olan alanın dinamiğini ve biçimini, öğrenci odaklı öğrenmeyi ve etkileşimi amaçlayarak yeniden keşfediyor. Yeşil yüzeye, bahçıvanlar tarafından çevresel bir servis rayı yardımıyla her kattaki orta iniş seviyelerinden erişilebiliyor ve bakım yapılabiliyor. Yaklaşık 2,5 dönümlük bir alana yerleştirilmiş olan okul binası, oyun ve spor aktiviteleri için arkaya doğru açık bir alan yaratmak adına arka fasadın ön kısmında bulunan dikdörtgensel alanı kullanıyor.

Binanın yerdeki ayak izinin kapladığı alan, çatıdaki sonsuzluk işareti şeklindeki parkur ile sona eriyor. “The Loop” adı verilen parkur, şehir için bisiklet yolu olarak tasarlanmış. Ayrıca The Loop, programlanmamış etkinlikler, atölyeler, öğrenci sergileri, öğrenci liderliğindeki pazarlar ve rekreasyon için de kullanılabiliyor.

Bütün bunlara ek olarak projenin özellikleri arasında; uygulamalı öğrenme, yeşil öğrenme fırsatları, ağ bağlantılı iletişim, deneyimle öğrenme, hava kalitesinde ve öğrenci sağlığı gelişimi, pasif soğutma, iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya karşı duyarlılık ve sosyal sorumluluk gibi önemli konular da yer alıyor.

Okulun bütün inşaatı yaklaşık olarak 11.612 metrekareden oluşuyor ve erken çocukluk döneminden 12. sınıfa kadar öğrenme ortamı barındırıyor.

Bu haber World Architecture'dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :