Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Heatherwick'in Bal Peteği Formlu Strüktürü Halka Açıldı

mimarizm.com / 27 Mart 2019
Heatherwick Studio tasarımı, birbirine bağlı 154 bakır renkli çelik merdivenden oluşan 1 mil uzunluğundaki heykelsi kamusal alan strüktürü, geçici adıyla ‘Vessel’; New York'taki Hudson Yards Projesi’nin tam merkezinde yer alıyor.

Yarı sanat eseri, yarı görüntüleme platformu olarak kabul edilen strüktür, Hudson Yards Projesi'nin tam merkezinde yer alıyor. Huni şeklindeki bir atriyumu saran bal peteği formlu yapıda, 2.500 basamak ve 80 farklı seyir terası bulunuyor. Yapı, anket yoluyla halkın beğenisi doğrultusunda yeniden adlandırılacak. 

“Bu bir bina değil, bir heykel değil, bir sanat eseri değil ama yine de ölçek olarak bu tipolojilerle bir bağlantısı var. Aslında bu strüktürü, kullanıldıkça doğal olarak evrilecek bir mobilya parçası gibi tasarladık,” diyor yapının mimarları. 

Strüktür şu anda, Nelson Byrd Woltz Peyzaj Mimarları tarafından tasarlanan 11 dönümlük demiryolu arazisi üzerine inşa edilmiş plazaya 46 metre yukarıdan bakıyor. İçinde 1,5 milyon metrekarelik ticari ve konut alanının bulunduğu plazada ayrıca, yaklaşık 100 mağaza ile 4 bin evin yanı sıra Diller Scofidio + Renfro, SOM, KFP ve Foster + Partners gibi ünlü mimarlık ofisleri tarafından tasarlanmış ofisler, eğitim ve eğlence alanları da yer alıyor. 

Dört merdiven ve bir asansör sayesinde yapının yıldız şeklindeki tabanından yukarıdaki basamaklara çıkılabiliyor. Strüktürün İtalya'nın Monfalcone bölgesinde imal edilen çelik çerçevesi ise bakır renkli bir çelik kaplama yüzeyle New York’ta kaplanmış.  

Bu haber Domus'dan derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları