Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Gorbon’dan Michael Young Koleksiyonu

mimarizm.com / 13 Şubat 2018
Ünlü İngiliz tasarımcı Michael Young, Türkiye’nin seramik sektöründe tarihe mal olmuş markası Gorbon ile işbirliği kapsamında İstanbul’a geldi. Çoğunlukla altıgen olarak tasarlanan Gorbon Michael Young Koleksiyonu ürünleri üç boyutlu olarak şekillendiriliyor.

Türkiye'nin köklü markasını dünyaya tanıtıyor

Türkiye’den ilk kez bir marka ile işbirliği yaptığını aktaran ünlü İngiliz tasarımcı Michael Young, Gorbon markası ile çalışmasının nedenini şöyle açıkladı: 

“Gorbon, seramik sektöründe sanatsal çizgiyi koruyarak özgün üretim yapabilen köklü bir marka. Gorbon’un 60 yıllık köklü bir marka olması, tarihinde çok önemli başarılara imza atması benim için çok önemli. Böyle özgün ve köklü markalar dünyada az sayıda bulunuyor. Ayrıca Gorbon'da babadan oğula geçen bir gelenek var ve üç nesildir bu geleneği devam ettiriyorlar. Türkiye tasarım tarihinde yer etmiş bu harika markayı dünyaya tanıtma fırsatı beni çok heyecanlandırıyor. Ayrıca Anadolu topraklarındaki İslami seramik tasarımları ve seramik sevgisi çok heyecan verici. Bu dev birikim üzerine çalışmak bizi çok memnun ediyor.”

Michael Young

Michael Young

Duvar karolarını hediyelik eşya koleksiyonu izleyecek

Young’ı İstanbul’da ağırlayan Gorbon Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gorbon, işbirliği fikrinin ortaya çıkışını ve gelişimini şu sözlerle ifade etti: 

“Michael Young tüm dünyanın saygı duyduğu, alanında uzman bir tasarımcı. 2016 senesinin Kasım ayında Design Week Turkey kapsamında İstanbul'da tanıştık. Kısa süre içinde anlaşıp çalışmaya başladık. İlk aşamada yeni logo ve web sitesi tasarımı yaptık. Sonrasında Ayse, Fazilet, Esra, Silk ve Tara isimlerinde 5 adet duvar karosu serisi tasarladık. Bu ürünler tüm dünyada büyük ilgi gördü. Hem çağdaş hem de Osmanlı seramik geleneklerini temsil eden bu tasarımlar bizi oldukça memnun etti. Ancak bununla da yetinmedik, Michael Young ile beraber hediyelik eşya ürünleri de tasarlamaya başladık. Michael Young imzalı hediyelik eşyalar da yakın zamanda piyasaya sürülecek. Dünyanın farklı şehirlerindeki sanat galerileri ile de çalışıyoruz. Gorbon - Michael Young ortaklığında sınırlı sayıda üretilecek sanat eserleri hazırlıyoruz.” 

Michael Young, Orhan Gorbon

Uluslararası mimari projelerde Gorbon imzası

Gorbon'un 60 yıllık mirasına yakışacak değerde projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Orham Gorbon sözlerini şöyle sürdürdü: “Michael Young gibi bir sanatçının bir Türk markasını bu seviyelere taşıyor olması bizleri gururlandırıyor. Gorbon olarak Dubai'den Londra'ya birçok mimari projede yer alıyoruz. Son olarak Londra'da bulunan Queen Elizabeth Hall'un seramiklerini yapmak üzere anlaştık. Michael Young ile beraber ihracatımız daha da hızlandı.”

Orhan Gorbon, Michael Young

Çoğunlukla altıgen olarak tasarlanan Gorbon Michael Young Koleksiyonu ürünleri, üç boyutlu olarak şekillendiriliyor, boyutları ise 19-26 cm arasında değişiyor. Turkuvaz, yeşil, kırmızı gibi klasik renklerin yanında,  metalik renkler de koleksiyonda sıkça kullanılıyor. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları