Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Gharfa: Deneyimsel Bir Enstalasyon Çalışması

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi / 17 Ocak 2020
Studio Studio Studio'nun enstalasyon çalışması "Gharfa"da ziyaretçilerin teknik, gerçeklik ve illüzyonun iç içe geçtiği teatral bir dünya deneyimlemesi amaçlanmış.

Fotoğraflar: Roberto Conte

Gharfa, Edoardo Tresoldi tarafından kurulan yeni disiplinlerarası laboratuvar Studio Studio Studio'nun tasarladığı, deneyimsel bir enstalasyon çalışması. Yerleştirme, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan geçici yaratıcı proje "Diriyah Oasis"in bir parçası. Diriyah Oasis’in tasarımı ve küratörlüğü Dubai merkezli stüdyo Designlab Experience’a ait. 

Gharfa'da, Studio Studio Studio'nun kreatif direktörü olarak Edoardo, tasarımcı Alberonero, müzisyen Max Magaldi ve Odd Garden Studio'nun kurucusu yeşil tasarımcı Matteo Foschi ile birlikte çalışmış. Bölgeye özel olarak tasarladıkları yapıda, ziyaretçilerin buluşabileceği, dinlenebileceği ve meditasyon yapabileceği belirgin alanlar oluşturmak için farklı araçlar kullanılmış.

Gharfa; insan, peyzaj ve mimari arasındaki yakın ilişkiyi, kültürel arketiplerle insan ilişkilerinin yeniden yorumlanması üzerinden gözler önüne sermiş. Ziyaretçilerin Gharfa'da, teknik, gerçeklik ve illüzyonun iç içe geçtiği teatral bir dünya deneyimlenmesi amaçlanmış.

Dijital ve analoğun, antropik ve doğalın, geometrik ve organiğin karşılıklı etkileşimleri üzerinden çok disiplinli bir ortam yaratan Gharfa, kolektif hayal gücü, bireysel imgeler ve anlatı kurgusu arasındaki ince çizgiyi önce yok edip sonra yeniden canlandıran, etkileyici bir deneyim olarak şekillendirmiş.

Gharfa'nın her unsuru kendine özgü bir canlılığa sahipken, yine her unsuru kültürel kirlenmeleri, gelecek sanatsal diller için referans noktası gibi yorumlayan bir orkestra kompozisyonunun parçası olarak düşünülmüş ve tasarlanmış.

 

Haber arcdaily'den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları