Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Genç Tasarımcılar Ambalaj Tasarımında Dünya Üçüncüsü

mimarizm.com / 24 Şubat 2020
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencilerinin ambalaj tasarımı Dünya Ambalaj Örgütü tarafından her yıl düzenlenen WorldStar Student 2019 Yarışması’nda bronz ödüle değer görüldü.

Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (ASD) Kasım 2019’da düzenlediği 15. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda dereceye giren 18 öğrenci projesi, Dünya Ambalaj Örgütü (The World Packaging Organisation-WPO) tarafından her yıl  düzenlenen WorldStar Student- Uluslararası Paket Tasarımı Öğrenci Yarışması’nda yarıştı. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü üçüncü sınıf öğrencileri Mücahit Hilmi Yaman, Fethullah Er ve Abudukeyoumu Yasen, Yin Yang sembolünden esinlenerek tasarladıkları “Heinz Ketçap Mayonez Ambalajı” projesiyle dünya üçüncüsü oldu. Yarışmaya Türkiye’den katılan diğer 17 proje ise sertifika ile ödüllendirildi.

Bir buçuk ayda ödüllü proje

Sadece bir buçuk ay içinde eskizleri, çizimleri ve paftaları tamamladıklarını söyleyen Mücahit Hilmi Yaman, fakültede edindikleri teorik bilgiyi projeye dönüştürürken danışman hocaları Ali Tekin Çam’dan büyük destek aldıklarını belirtti.

Projeyi hazırlarken bir Uzak Doğu öğretisi olan Ying Yang’ın sembolünden esinlendiklerini belirten Fethullah Er, “Sembol tasarımımıza işlevsellik kattı. Tasarımımızda iki farklı ambalaj tek bir tabakada birleşiyor. Bunu sadece ketçap mayonez kutusu olarak tasarlamadık. Her tada uygun olarak hazırlanabilir. İster üst üste, ister ayrı ayrı, istenilen biçimde kullanılabilir” dedi.

Ödül töreni 8 Mayıs’ta

Ekip ödülünü, 7-13 Mayıs 2020 tarihleri arasında Almanya Düsseldorf’ta gerçekleştirilecek dünyanın en büyük ambalaj fuarı olan Interpack 2020 Fuarı’nda 8 Mayıs’ta yapılacak törende alacak. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları