Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Fernando Abellanas’ın Gizli Köprü Altı Stüdyosu

Tuba Tellioğlu Şeren / 17 Ağustos 2017
Valencialı tasarımcı ve zanaatkar Fernando Abellanas, otoyol köprüsü altına gizlenebilir, küçük ve hareketli bir çalışma ünitesi tasarladı.

Pop-up atölye tasarımı, Valencia’daki kentsel mekan azlığına bir tepki olarak üretildi. Stüdyonun metal iskeleti, köprünün bir ucundan diğerine uzanan raylar üzerinde bir el kızağıyla hareket ettiriliyor. Gizli çalışma bölümündeki masa, sandalye ve raflarsa köprünün beton duvarına sabitlenmiş.

Stüdyonun bulunduğu yer gizli tutuluyor. Bu çalışma Abellanas’ın yaratacağı bir dizi mekan düzenlemesinden biri. “Proje sadece geçici bir müdahele içeriyor. Düzenlemeler ancak biri onu buluncaya ve parçalardan bazılarını çalmaya karar verinceye kadar orada kalabilir. Ya da otoriteler tarafından yok edilinceye kadar,” diyor tasarımcı.

  

Abellanas’ın gizli çalışma odası, tasarımcının masanın altına ya da dolabın içine gizlendiği çocukluk anılarını yineliyor. ‘Etrafınızda ne olup bittiğini görüp duyarken sizi kimsenin görüp duyamayacağını bilmek, bu gizlenme hissi bana büyük bir huzur veriyor” diyor Abellanas.

Tasarım yapmaya başladığından beri Abellanas, form, malzeme ve renklerde en zorunlu olanı kullanmaya özen göstermiş. Üretimde de aynı şekilde tasarımlarını kendi öz kaynakları üzerinde temellendirmiş. Onun için, bu aynı zamanda sürekli olarak, “daha az olanla” yapım sürecini sadeleştirerek nasıl daha yüksek kaliteye erişilebileceğinin sorgulanması anlamına geliyor.

Fotoğraflar Jose Manuel Pedrajas 

Kaynak, Arch20


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin