Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Eğlenceli Küpler

Tuba Tellioğlu Şeren / 15 Şubat 2017
Bu oyun evinde, kutu şeklinde tasarlanan ahşap panellerle kaplı hacimler bazı noktalarda birleşerek üzerinde ipten engeller bulunan çeşitli rotalar oluşturuyor.

Matter Design’dan Brandon Clifford ile FR|SCH Projects’ten Michael Schanbacher tarafından tasarlanan bu oyun alanı, 1950’li yıllarda The Architects Collective (TAC)'ın 'Mid-Century Modern' tarzda hayata geçirdiği Lexington’daki Five Fields konut projesinin ortak arazisi üzerine kurulmuş.  

Bölgeyi bir deney proje olarak ele alan TAC, bu deneysel ruhu canlı tutmak için mimar Clifford ve Schanbacher’den çocuklar için hem güvenli, hem de eğlenceli bir strüktür tasarlamasını istemiş.

İkili, projenin tasarım aşamasında bölgede yaşayan çocuklara nasıl bir oyun alanı istediklerini sormuş.  Eğimli bir arazi üzerine kurulu olan oyun alanının strüktürü, açık renk ahşap panellerle kaplı bir dizi küp şeklindeki bölmeden oluşuyor.  

Kutu şeklindeki bu elemanlar bazı noktalarda birleşerek çocukların keşfetmesi için üzerinde ipten engeller bulunan çeşitli rotalar oluşturuyor.

Ahşap kutulardan biri, diğerlerine oranla daha uzun yapılandırılmış. Bir diğeri ise çocukların üzerinde kayarak hareket edebileceği 20 metre uzunluğundaki bir metal halat için atlama noktası oluşturuyor.  

Arazinin eğimi nedeniyle strüktürün bitiş noktaları dışarı doğru çıkma yaparak alt tarafta çocuklar için bir sığınak oluşturuyor.

Strüktür, çocukların içinden kolaylıkla geçebilecekleri, herhangi bir kaza anında ise ebeveynlerin erişebilecekleri bir ölçekte tasarlanmış.

  

"Çocuklar için bir oyun alanı tasarlamak çok eşsiz ama aynı zamanda da zorlayıcı bir deneyim,” diyor tasarımcı ikili ve ekliyor: “Çünkü oyun alanının bir standardı yok ya da işlevsel olması gerekmiyor”. Strüktürün herhangi bir noktasına ulaşımı kısıtlamadan bazı giriş noktalarına tasarımcı Johanna Lobdell’in renkli grafikleriyle yönlendirme yapılmış.

Kaynak, Dezeen  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları