Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

EFFEKT’ten Spiral Şeklinde Gözlem Kulesi

Tuba Tellioğlu Şeren / 29 Haziran 2017
Mimarlık stüdyosu EFFEKT, Danimarka’nın Haslev Bölgesi’ne ait orman kanopisini 360 derecelik açıyla izlemeye olanak tanıyan 600 metre uzunluğunda, spiral şeklinde bir gözlem kulesi tasarladı.

Yerel mimarlık stüdyosu, spiral şeklinde yukarı doğru tırmanan ahşap rampayı, Kopenhag’a 1 saat mesafedeki Haslev, Glisselfeld Kloster ormanlarında yer alan Camp Adventure adlı bir ağaç-üstü macera parkı için tasarlamış.

Kum saati şeklindeki 45 metrelik gözlem kulesi, Corten çeliği ile çevrelenecek. Strüktürel destek sağlamak amacıyla tasarlanan bu yapı, aynı zamanda orman görüşünün engellenmesini önleyecek ve strüktürün çevrenin doğal renk ve dokusuna entegre olmasına yardımcı olacak.

Kulenin genişletilmiş temeli ve tepe noktası hem strüktürel destek sağlıyor, hem de orman kanopisinin daha iyi izlenmesine olanak tanıyor.  

Glisselfeld Klosters Skove, içinde yer alan göletleri, küçük körfezleri ve özellikle tepelik bir peyzajıyla öne çıkıyor. Yürüyüş yolu iki bölüme ayrılıyor. Daha yüksek olan patika ormanın daha eski bölümü üzerinden geçiyor, daha alçak olan yürüyüş yolu ise yeni bitki ve ağaçların bulunduğu manzaraya açılacak. Spiral şeklindeki rampada, ziyaretçilerin doğayı izleme deneyimlerini zenginleştirmek için geniş oturma yerleri, büyük bir kuş evi, köprüler farklı birçok tasarıma da yer verilecek.  

Kaynak, Designboom


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları