Dünyanın Görülmeye Değer 8 Kütüphanesi

Tuba Tellioğlu Şeren / 12 Temmuz 2017
Mimarileriyle insanı büyüleyen bu müthiş kütüphanelerde çalışmak hiç de zor olmasa gerek! İşte Thibaud Poirier’nin objektifinden heyecan verici 8 kütüphane…

Trinity College Library Dublin

Paris merkezli fotoğrafçı Thibaud Poirier, ‘Palaces of self-discovery’ adlı son serisinde bu müthiş kültür mabetlerini objektifine yansıtmış. Seride 18 yüzyıldan kalma iki önemli kütüphane; Dublin’deki Trinity College Library ile Portekiz, Coimbra’daki Baroque Biblioteca Joanina de yer alıyor.

Biblioteca Joanina

‘Bu kütüphaneler daha önce de birçok kez fotoğraflandı. Bense seriyi oluştururken daha çok simetri üzerine odaklanmayı tercih ettim ve bu heyecan verici mekânların modern birer portresini sunmaya çalıştım.” diyor Poirier.

Bibliothèque de Hôtel de Ville

Bibliothèque de la Sorbonne 

Bibliothèque Nationale de France Salle Labrouste

Bibliothèque Sainte Geneviève

Serideki fotoğrafların büyük bir çoğunluğu, Paris’teki Beaux-Arts Bibliothèque Sainte-Geneviève gibi tarihi mekânlardan oluşuyor. Ancak klasiklerin yanı sıra 21. yüzyılın modern kütüphaneleri de fotoğrafçının dikkatini çekmeyi başarmış. Bunlardan biri de seçkinin içinde hemen öne çıkan mimar Eun Young Yi tasarımı Stuttgart’taki Stadtbibliothek.

Stadtbibliothek Stuttgart

‘Modern kütüphanelerin çoğu, bugün artık yapay aydınlatmaları sistemlerine entegre ediyor. Yeni aydınlatma teknolojisi sağ olsun!” diyor Poirier ve ekliyor: “Tasarımları çok daha yalın. Herhangi bir süslemeye de yer verilmiyor. Modern yapıların düzenlemesinde daha çok akış ve mekân kullanımı öne çıkıyor. Ancak kitaplar hepsinde mekânın ana odak noktası.”  

Grimm Zentrum Library 

Fransa Ulusal Kütüphanesi ve Berlin’deki Jacob ve Wilhelm Grimm Merkezi fotoğraflanan diğer kütüphaneler arasında. “Seyahat ettikçe seriye daha çok mekân eklemeye çalışacağım” diyen fotoğrafçı, bir sonraki imajların ABD kütüphaneleriyle ilgili olacağının haberini de veriyor.  

Kaynak, The Spaces


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :