Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Dünyanın En İyi Mimarlık Okulları 2019

mimarizm.com / 12 Mart 2019
Dünyada birçok iyi mimarlık okulu var. Lisans ya da lisansüstü eğitimi almak isteyenler için bu sayısız alternatif arasından seçim yapmak oldukça zor olabilir. Birçok çalışma ve çevrim içi kaynak aşağıda yer alan okulların en iyi eğitimi sunduklarını belirtiyor. Mimarlık eğitimi almak isteyenler bu listeye mutlaka göz atmalılar.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

1. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Amerika Birleşik Devletleri

MIT, dünyadaki en iyi mimarlık okulları arasında ilk sırayı tutarlı bir şekilde daima korumasıyla ünlü. ABD'de türünün ilk örneği olan mimarlık okulu, enstitü kurulduktan 4 yıl sonra, 1865 yılında hizmete girmiş. Modernizmi, ABD'ye tanıtması ve ayrıca ilerici binaları devreye sokmasıyla biliniyor. MIT, ayrıca M. Arch program dersine sadece 25 öğrenci alarak onlara mükemmel bir atmosfer sağlamasıyla tanınıyor. Küçük sınıflar, öğrenci ve öğretmenler arasındaki iletişimin güçlenmesini ve tartışmaların zenginleşmesini sağlıyor. 

Bartlett Mimarlık Okulu

2. Bartlett Mimarlık Okulu, Birleşik Krallık

İngiltere'nin Bartlett Mimarlık Okulu, MIT’nin hemen arkasında, ikinci sırada yer alıyor. 1947'de kurulan mimarlık fakültesi, UCL'nin kurucu 11 fakültesinden biridir. Bartlett, İngiltere'de kurulan ilk mimarlık okulu olduğunu iddia ediyor. Mekan dizimiyle ilgili yaptığı deneysel ve özgün araştırmalarıyla tanınan Bartlett Mimarlık Okulu'nun dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak gösterilmesi çok da şaşırtıcı değil.

 Delft Teknoloji Üniversitesi 

3. Delft Teknoloji Üniversitesi, Hollanda

Hollanda merkezli bu üniversite, mimarlık okulları arasında üçüncü sırada yer alıyor. TU Delft'teki Mimarlık Fakültesi, 3000 öğrencisiyle en büyük üniversitelerden biri. Çok uluslu imajı ve zorlu yüksek lisans dereceleriyle tanınır. Hollandalı multidisipliner pratik geleneğine dayanır, yani öğrenciler, bütünsel çözümler üretmek için gruplar halinde çalışırlar.

ETH Zürih 

4. ETH Zürih (İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü), İsviçre

İsviçre'nin ETH Zürih mimarlık okulu, dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1854 yılında kurulan mimarlık bölümünde bugün 2000 öğrenci eğitim görmektedir. ETH Zürih’in başarısı ve tanınırlığı büyük ölçüde mükemmel öğretme ve araştırma kabiliyeti ve kapasitesinden kaynaklanmaktadır. Bu üniversite geniş tanımlı yapılı çevre konularına odaklanmaktadır.

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley

5. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley (UCB), Amerika Birleşik Devletleri

Kaliforniya Berkeley Üniversitesi, araştırmaları ve bağımsız tasarımı teşvik etmesiyle ünlüdür. Mimarlık dereceleri, tasarımın estetik, kültürel ve teknik bileşenlerine odaklanmaktadır. Yenilikçi birer düşünür ve tasarımcı olan ödüllü hocalarıyla UCB'nin neden dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

Harvard Üniversitesi

6. Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri

Birçok ünlü ve etkili mimar, peyzaj mimarı ve şehir plancısı Harvard Tasarım Okulu'ndan mezun olmuştur. Mimarlık kursları ilk olarak 1864'te Harvard'da başlamış ve bugün departman çok zengin bir çeşitliliğe ve eşsiz bir komüniteye sahip. Okul daima iş birliklerini teşvik ederek yeni düşünme yöntemlerinin keşfedilmesini sağlar.

7. Manchester Mimarlık Okulu , Birleşik Krallık

Manchester Mimarlık Okulu, Manchester Metropolitan Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi arasındaki inovatif bir iş birliği sonucunda doğmuş. Bu, 100 yılı aşkın eğitim deneyimleriyle iki mimarlık okulun bir araya gelerek Birleşik Krallık'taki en büyük mimarlık okullarından birinin yaratılmasını sağlamış. 

Cambridge Üniversitesi

8. Cambridge Üniversitesi, Birleşik Krallık

Cambridge Üniversitesi'nin akademik popülaritesi ve bir Ortaçağ kenti atmosferi sunan lokasyonu ile mimarlık öğrencilerine eşsiz bir deneyim sunuyor.

Politecnico di Milano

9. Politecnico di Milano, İtalya

Yaklaşık 42000 öğrencisiyle Politecnico di Milano, İtalya'nın en büyük teknik üniversitesidir. Politecnico di Milano'da okuyan birçok ünlü mimar şu anda aynı üniversitede ders veriyor. 

Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS)

10. Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS), Singapur

1969 yılında kurulan NUS'un Tasarım ve Çevre Okulu Mimarlık Bölümü, peyzaj mimarlığı , kentsel tasarım , kentsel planlama ve entegre sürdürülebilir tasarım dahil olmak üzere çeşitli alanlara yönelik programlar sunuyor. Okul, öğrencinin yaratıcı bir biçimde, tasarım yeteneğine ve ilgi alanına uygun alanlarda eğitim görmesine ve araştırma yapmasına olanak tanıyor. 

Bu haber Arch20’den derlenmiştir. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları