Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Doğuş Lojistik Giriş Saçağı’nda MuuM İmzası

mimarizm.com / 29 Aralık 2016
MuuM’un tasarladığı Doğuş Lojistik Giriş Saçağı, özgün ve dikkat çekici tasarımıyla hem kurum kimliğine atıfta bulunuyor, hem de içinde yer aldığı bölgeye simgesel bir değer katıyor.

1998 yılından bu yana Doğuş Grubu ile çeşitli ölçekte projelere imza atan MuuM, son olarak Doğuş Lojistik Giriş Saçağı’nın tasarımını üstlendi. Şekerpınar bölgesindeki endüstriyel alanları birbirine bağlayan ana arter üzerinde yer alan saçak ve eklenti yapının, fonksiyonel ihtiyaçları karşılayan ve temsil ettiği kurumun genç, dinamik, inovatif kimliğini simgesel olarak öne çıkaran bir tasarım olması hedeflenmiş.

Saçak ve güvenlik binası tasarımında kütlenin ana yolla olan ilişkisi dikkatle kurularak, yayalar için de koruyucu bir örtü oluşturması ve tasarımın bir plastik öğe olarak simgeselleşmesi amaçlanmış. Narin kesitli üç çelik ayak üzerinden başlayarak gökyüzüne doğru incelen bir kesitle yükselen saçak kütlesi, iklimsel etkilere uzun süre dayanıklı olması için alüminyum kompozit malzemeyle kaplanmış.

Doğuş Lojistik Giriş Saçağı

Yapının kütlesinde oluşturulan 1.20 x 1.20 metre boyutlarındaki ışık boşluklarıyla gün ışığının alt kota ulaşmasına imkan tanınarak, saçak altındaki alanların da doğal ışıktan en üst düzeyde faydalanması sağlanmış. Yüksek kasalı araçların da sorunsuz geçişini sağlamak amacıyla saçak altı kotu 6 metre olarak belirlenmiş. Saçak tasarımında narinlik, esneklik elde etmek ve strüktürel avantajlar nedeniyle çelik malzeme tercih edilmiş.

Doğuş Lojistik Giriş Saçağı

Doğuş Lojistik Giriş Saçağı

Yirmi yıla varan işbirliği

Doğuş Grubu ile 1998 yılından beri çeşitli ölçeklerde proje çalışmalarını sürdüren MuuM, firmayla ilk olarak şu anda ING Bank olarak kullanılmakta olan Osmanlı Bankası’nın mimari ve iç mimari projesinde birlikte çalışmış. Takip eden yıllarda grubun çeşitli şirketlerine ofis, eğitim yapısı, satış ve servis tesisleri tasarımları da yapan MuuM, 2007 yılında Bursa’daki Doğuş Otomotion Tesisi’nin tasarımını üstlenerek Doğuş Otomotiv ile işbirliği yapmış. Bu işbirliği Doğuş Otomotiv'in Türkiye’deki satış ve servis tesislerinin projeleriyle devam etmiş.

Doğuş Otomotiv Genel Merkezi, Doğuş Lojistik D Cafe ve Giriş Saçağı projelerini de yürüten MuuM’un kurucu ortağı Y. Mimar Murat Aksu “MuuM olarak deneyimli bir ekiple ihtiyaçlara en uygun ve en hızlı çözümleri sunduğumuz için işverenlerimizle uzun ve sağlıklı ilişkiler kuruyoruz” diyor. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları