Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Doğanın İçindeki Mikro Sığınak

Tuba Tellioğlu Şeren / 17 Mayıs 2017
Danimarkalı perakende firması Vipp, içi markanın ev ürünleriyle dekore edilmiş, metal ve cam malzemeden oluşan prefabrik bir mikro ev yarattı.

Doğada inzivaya çekilmek isteyenler için tasarlanan 55 metrekarelik ‘Shelter’ adlı strüktür, marka yaratıcılarının deyişiyle, “insanlar için doğal bir pil şarj etme istasyonu”. 

Vipp, bundan 75 önce kapağı pedalla kontrol edilebilir metal çöp tenekesinin icadıyla adını duyurmuş bir marka. Yıllar içinde bir tasarım ikonuna dönüşen çöp tenekesi bugün halen MoMA koleksiyonunun bir parçası.  

 

Firma, ilk kez 2015 yılında yapı dünyasına tanıtılan Shelter prefabrik evle birlikte kendi metal ve seramik ev ürünlerini de sunuyor. 

Metal ve cam karışımı dikdörtgen bir kutudan oluşan Vipp kabini, kazık ayaklar üzerinde yerden yükseliyor. Çatıdan yukarı  doğru uzanan iki bölmenin biri şömine bacası, diğeri ise evin kompakt uyuma odası olarak işlev görüyor. 

Kopenhag’ın kuzeyinde prefabrik olarak üretilen metal kabinin üretimi 6 ayda, kurulumu ise 5 günde tamamlanabiliyor. Kabinin fiyatı 485 bin Euro. (Taşıma hariç) 

Kaynak, Dezeen
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları