Doğal Habitatını Koruyan Kent Parkı

Tuba Tellioğlu Şeren / 16 Mart 2017
James Corner Field Operations tarafından tasarlanan Philadelphia Navy Yard Corporate Center’in tam kalbinde yer alan 20 bin metrekarelik yeşil alan; yerel, sürdürülebilir, yeşil ama aynı zamanda son derece sosyal, aktif ve kentli olarak nitelendirilebilecek bir parka dönüştürülmüş.

Sulak ve çimenlik yeşil alanlarının yanı sıra kuş habitatının zenginliğiyle de bilinen geniş tersane arazisi, şu anda Philadelphia’nın en gelişmiş kurumsal bölgelerinden birine dönüşmekte. James Corner Field Operations, arazinin doğal habitatı ile kentsel potansiyelini dengeli bir biçimde harmanlayarak yerel, sürdürülebilir, yeşil ama aynı zamanda son derece sosyal, aktif ve kentli olarak nitelendirilebilecek yeni bir tür çevresel düzenlemesi ortaya koymuş.   

James Corner Field Operations, Philadelphia Navy Yards Central Green Projesi ile Kamusal Park kategorisinde 2016 Architizer Ödülü'ne layık görüldü.  

Central Green Park'ın 1.800 metrelik Sosyal Hattı hem arazinin sirkülasyonunu düzenliyor, hem de içinde çiçeklendirilmiş yeşil alanların, hamaklı dinlenme bölümünün, açık bir amfitiyatronun, fitness istasyonlarının ve bowling benzeri İtalyan tarzı top yuvarlama oyunu için yaratılmış özel alanların bulunduğu modern ve davetkâr bir parkın iskeletini oluşturuyor. 

Kaynak, Architizer


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :